Ćwiczenia Rosjan nad ważnymi kablami

Nie ocenia się jednoznacznie, że była to gra Rosjan, którzy celowo zaproponowali lokalizację w Wyłącznej Strefie Ekonomicznej, by później przenieść manewry do strategicznych okolic irlandzkiej przestrzeni wokół wyspy i ważnych celów NATO.

Pojawiły się jednak komentarze, iż tak mogło być, bo teraz, przesunięcie rejonu manewrów o kilka mil morskich na zachód, przesunęło rejon działań Rosjan w okolice kabli przesyłających m.in. dane i komunikaty NATO. W tym rejonie znajdują się również ważne kable komunikacyjne prowadzące z Ameryki Północnej do Europy, a to może zagrażać bezpieczeństwu innych danych, jakie przesyłane są np. przez przedstawicieli biznesu oraz osoby prywatne.

Irlandzcy eksperci wojskowi uspokajają jednak i są zdania, że Rosyjska Marynarka Wojenna, nie ma obecnie na celu zniszczenia podmorskich kabli komunikacyjnych, bo może to zrobić w każdej chwili, ale może poprzez ćwiczenia, ustalić ich dokładną lokalizację i określić miejsca newralgiczne do późniejszych działań, gdyż tego, nie można w obecnej sytuacji geopolitycznej wykluczyć. Tylko tutaj w rejonie europejskiego szelfu kontynentalnego, kable ułożone są w taki sposób, iż można je stosunkowo łatwo zlokalizować, a jednocześnie uaktualnić ich pozycję na mapach.

Irlandzkie źródła wojskie twierdzą, również, że nie podniósł się poziom bezpieczeństwa Irlandii, nawet w przypadku przesunięcia manewrów bardziej na zachód, ale jest to też jasny sygnał dla NATO, że Rosja, jest w stanie operować w każdym rejonie świata, nawet ważnym z punktu widzenia Paktu Północnoatlantyckiego. Mówi się też, że zapewnienia o dobrej woli Rosjan, jakie wystosował do Irlandzkich władz ambasador Federacji Rosyjskiej Jego Ekscelencja Jurij Filatow, niczego nie zmieniły i należy z uwagą śledzić poczynania rosyjskiej floty.

Obecnie flotylla pięciu okrętów wojennych Federacji Rosyjskiej obserwowana jest przez Norweskie Siły Zbrojne, a wkrótce, nadzór nad trasą konwoju przejmie brytyjski RAF i to samoloty Wielkiej Brytanii, towarzyszyć będą rosyjskim okrętom w drodze na miejsce ćwiczeń z użyciem broni ostrej.

W niedzielę minister obrony Republiki Irlandii Simon Coveney, który wcześniej sceptycznie podchodził do działań irlandzkich rybaków, wyraził wobec nich słowa uznania za determinację w ochronie irlandzkich wód, a jednocześnie za czynione na stronę rosyjską naciski, by przesunąć rejon ćwiczeń.

Minister Coveney powiedział:

– Myślę, że w ciągu ostatnich kilku dni mieli bardzo skuteczną kampanię. Myślę, że ich kampania była w tym tygodniu bardzo skuteczna i bardzo przekonująca. Myślę, że to dobry przykład organizacji rybackiej i rządu pracujących razem.

Bogdan Feręc

Źr: The Irish Times

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
EnglishGaeligePolskiУкраїнська
EnglishGaeligePolskiУкраїнська