Covidowy test nie dla wszystkich

HSE znalazło się pod bardzo dużą presją w zakresie badań w kierunku koronawirusa, a to oznacza, że nie może przetestować wszystkich osób, jakie zgłaszają się z podejrzeniem zakażenia.

Już w ubiegłym tygodniu centra testowe działały z pełną wydajnością, więc pobierały próbki od około 15 000 osób dziennie. Obecnie uruchamiane są dodatkowe punkty badań i analiz, by zwiększyć ilość testów do 25 000, ale na badania i tak zgłasza się obecnie taka ilość osób, że i to może być niewystarczające. HSE chciałoby, co pomóc ma w rozwiązaniu ich problemów z testowaniem, ograniczyć dostęp do testów, więc na badania, kierowaliby wyłącznie lekarze pierwszego kontaktu, a i ograniczone zostały do grup wrażliwych. HSE dodaje, że nie wszystkie osoby, które mają objawy koronawirusa, muszą być przebadane pod tym kątem, bo lekarze rodzinni, sami mogą decydować o nałożeniu dwutygodniowej kwarantanny na osobę z podejrzeniem Covid-19.

Z testów nadal mogłyby korzystać osoby z grup wrażliwych i osoby, które niezbędne są dla prawidłowego działania kraju oraz te, które mają niejednoznaczne objawy początkowe. HSE prosi osoby, które zauważą u siebie objawy grypopodobne lub wskazujące na zakażenie koronawirusem, aby pozostały w domu i skontaktowały się telefonicznie ze swoim lekarzem rodzinnym.

Na wczorajszej konferencji prasowej naczelny lekarz kraju dr Tony Holohan poinformował, że w niedzielę zgłoszono 4962 nowe przypadki zakażenia koronawirusem, a to oznacza, że ich całkowita liczba, przekroczyła w Irlandii 101 880. Dr Holohan powiedział również, że system śledzenia kontaktów, jest obecnie już przeciążony i trudno jest skontrolować wszystkie kontakty osoby z potwierdzonym Covid-19.

Dr Tony Holohan, kolejny raz wezwał rząd, aby ten podjął konieczne działania w tej sprawie i zaostrzył zasady, jakie obecnie obowiązują, co pomoże w opanowaniu sytuacji.

Rząd wysłuchał próśb dyrektora medycznego w Departamencie Zdrowia, ale zadecydował, że o sprawie zwiększenia obostrzeń, debatować będzie dopiero w środę. Wtedy, co sygnalizował m.in. minister transportu Eamon Ryan, możemy mieć zmniejszony dystans oddalania się od domu do zaledwie 2 kilometrów, a i inne dodatkowe rygory. Nie mówi się jeszcze o wprowadzeniu pełnej blokady kraju, z jaką mieliśmy do czynienia w marcu, kwietniu i maju ubiegłego roku, ale i to rozwiązanie, nie wydaje się obecnie nieprawdopodobne. Rząd uznał, iż należy poczekać kilka dni, aż wprowadzony zmodyfikowany piąty poziom ograniczeń da jakieś efekty, a może się to stać od 10 do 14 po jego wprowadzeniu. Obecny poziom obowiązuje od 31 grudnia 2020 roku, więc minie jeszcze kilka dni, kiedy wskaźniki zakażeń mogłyby zacząć się obniżać.

Bogdan Feręc

Źr: Gov.ie/HSE

Polska-IE: Udostępnij
Spodziewane są opad
Irlandia nie może c
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian