Covidowy paszport ważny tylko 9 miesięcy

Unia Europejska przygotowała już przepisy, które ograniczać będą ważność Digital Covid Cert do 270 dni.

Przepisy obowiązywać mają już w przyszłym roku, a może się to stać 1 lutego, jednak wcześniej propozycja musi zostać zatwierdzona przez państwa unijne. Jak zaznaczono w wydanym oświadczeniu, „wiążący okres akceptacji świadectw szczepień wynosić będzie dziewięć miesięcy, na potrzeby podróży wewnątrz UE”.

Część państw należących do Unii Europejskiej poinformowało Komisję Europejską, że wkrótce, osoby zaszczepione dwoma dawkami szczepionki przeciwko Covid-19, nie będą uznawane za zaszczepione w pełni, a do takiego określenia potrzebna będzie dawka przypominająca. Tak będzie m.in. w przypadku Francji, gdzie osoba zaszczepiona w pełni, siedem miesięcy przed przyjazdem do tego kraju, nie będzie już uznawana za w pełni zaszczepioną, o ile, nie będzie mogła potwierdzić otrzymania trzeciej dawki wakcyny. Ta zasada wejdzie w życie 15 stycznia 2022 roku.

Wcześniej siedem państw UE wprowadziło nadzwyczajne środki dotyczące podróżowania międzynarodowego, więc dodatkowe testy w kierunku koronawirusa, a należą do nich Portugalia, Irlandia, Cypr, Łotwa, Włochy, Grecja oraz Austria.

Władze Unii Europejskiej uznały jednak, że przepisy należy ujednolicić, czyli wszędzie powinny obowiązywać dokładnie takie same, co to legło u podstaw wprowadzenia zasady o uznawaniu za osobę w pełni zaszczepioną  osób po trzeciej dawce, przypominającej, jeżeli od podania drugiej, minęło więcej niż 270 dni.

Taka sama zasada obowiązywać ma w przypadku przepisów krajowych, o ile Certyfikat Covid, uznawany jest za przepustkę do baru, restauracji i miejsc, w których odbywają się imprezy sportowe lub rozrywkowe.

Bogdan Feręc

Źr: AFP

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Swimming: World cham
Prawo.pl: przepisy o
EnglishGaeligePolskiУкраїнська
EnglishGaeligePolskiУкраїнська