Covidowy lek został zatwierdzony

Europejska Agencja Leków, zatwierdziła do użycia lek przeciwwirusowy, który produkowany jest przez firmę Pfizer.

EMA, czyli europejski regulator środków i procedur medycznych dał Pfizerowi zielone światło i gigant farmaceutyczny, może wprowadzić na europejski rynek lek o nazwie Paxlovid. Obecnie dostępna będzie jedna forma leku, jak się dodaje, na Covid-19 i pojawi się on w formie tabletek, które przyjmowane będą doustnie.

Lek zatwierdzony został do użycia w całej Unii Europejskiej, a jak się dowiedzieliśmy już wcześniej, będzie on dystrybuowany na takich samych zasadach, jak miało to miejsce w przypadku szczepionek. Tak dziać się ma do chwili, aż zaspokojone zostaną pierwsze i najpilniejsze potrzeby, co podkreśla się w komunikacie.

Istotne jest również, iż Paxlovid, przeznaczony jest wyłącznie dla osób dorosłych, które narażone są na ryzyko rozwinięcia się poważnej choroby Covid-19 i zakażonym Sars-CoV-2, wszystkich mutacji.

Pierwsze dawki leku pojawią się w Irlandii w lutym lub marcu tego roku, a produkowane będą m.in. w Irlandii w zakładzie firmy Pfizer w Cork.

Pfizer dodaje, iż obecnie, wciąż skupiony jest na produkcji szczepionek przeciwko Covid-19, więc dostawy leku, będą dopiero stopniowo zwiększane, wraz ze zwiększaniem tempa produkcji.

Bogdan Feręc

Źr: The Times

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Pracownicy nie chcą
Rządy muszą rozpoc
EnglishGaeligePolskiУкраїнська
EnglishGaeligePolskiУкраїнська