Covidowe paszporty podróży już są

Kilka tygodni temu linie lotnicze Qantas zapowiedziały, że przygotowują się do wprowadzenia covidowego paszportu podróży, ale jego wprowadzeniu, poinformowały właśnie linie Emirates.

Ta linia jest jedną z pierwszych, która wprowadzi nowe przepisy i system wkrótce zacznie działać na pełną skalę, a będzie on funkcjonował w formie elektronicznej. Cała procedura oparta będzie o IATA Tavel Pass, a ten stać się ma obowiązującym we wszystkich liniach lotniczych i to w niedalekiej przyszłości. Sam system IATA Tavel Pass to nic innego, jak swoisty paszport zdrowotny, gdzie gromadzone będą dane w zakresie szczepień w kierunku koronawirusa, w tym znajdować się tam będą wyniki badań na Covid-19, terminy szczepień oraz rodzaj podanej szczepionki.

Jak przekonują twórcy tego systemu, wyeliminuje się w ten sposób możliwość fałszowania dokumentów, a kontrola zdrowotna pasażerów, prowadzona będzie automatycznie.

Dyrektor operacyjny Emirates Adel Ad Redha  powiedział:

– Pracowaliśmy z IATA nad innowacyjnym rozwiązaniem, które ułatwi podróżowanie w taki sposób, że informacje wymagane przez kraje i ich rządy będą w bezpieczny sposób przesyłane cyfrowo do systemów lotniczych. Jesteśmy dumni, że jesteśmy jedną z pierwszych linii lotniczych na świecie, która pilotuje tę inicjatywę. Zapewni ona lepszą obsługę klienta i wygodę naszych podróżnych.

IATA Tavel Pass za pomocą kodu QR, da dostęp do danych pasażerom, którzy będą mogli przejrzeć informacje, które mają być szyfrowane. Co podkreślili twórcy systemu, pasażer, nie będzie musiał w ogóle zajmować się tą kwestią, ponieważ potwierdzenie szczepienia, pojawi się na ekranie monitora podczas odprawy. Tu jeszcze jedno wyjaśnienie, ponieważ osoba dokonująca odprawy paszportowej, otrzyma wyłącznie informację, czy pasażer ma wymagane podczas podróży szczepienie na Covid-19, czy nie. Dzięki elektronice proces odprawy pasażerów, nie będzie musiał być wydłużony.

Stworzono również aplikację, za której pośrednictwem, będzie można przesłać wymagane dokumenty zdrowotne, zanim pojawimy się na lotnisku. Z aplikacji korzystać będą mogły również zarejestrowane laboratoria prowadzące testy na koronawirusa i to one na wniosek pasażera, mogą wprowadzić dane do systemu.

Wiceprezes IATA Nick Careen:

– To pierwszy krok do uczynienia podróży międzynarodowych w czasie pandemii tak wygodnymi, jak to tylko możliwe. Dzięki narzędziu podróżni mają pewność, że spełniają wszystkie wymagania danego kraju dotyczące COVID-19. Dzięki szerokiej bazie klientów i globalnej siatce połączeń Emirates, jako partner wniesie nieoceniony wkład w ulepszenie programu Travel Pass.

IATA – Międzynarodowe Stowarzyszenie Transportu Lotniczego to stowarzyszenie branżowe światowych linii lotniczych założone w 1945 roku. IATA opisywane jest, jako kartel, ponieważ oprócz ustalania standardów technicznych dla linii lotniczych, organizowała również konferencje taryfowe, które służyły, jako forum ustalania cen.

*

To teraz, należy tylko poczekać, jak IATA Ravel Pass, zaczną wprowadzać europejskie linie lotnicze. Może nie LOT, bo ten przewoźnik, na razie, zawiesza kolejne połączenia, więc i paszporty zdrowotne, nie są potrzebne.

Bogdan Feręc

Źr: fly4you

Polska-IE: Udostępnij
Zaprzysiężenie pre
Profesor Mirosław M
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian