Covidowa szczepionka już w tym roku?

Firma farmaceutyczna Pfizer poinformowała, iż już w przyszłym miesiącu wystąpi o zatwierdzenie swojego produktu, jako skutecznej szczepionki przeciwko koronawirusowi.

Wg informacji przekazywanych przez firmę Pfizer, już w przyszłym miesiącu wystąpi ona do organów regulujących rynek farmaceutyków w USA, o zatwierdzenie swojej szczepionki, a ta ma być skuteczna w zakresie ochrony przed wirusem SARS-CoV-2. Testy, jakie przeprowadził gigant farmaceutyczny na 40 000 osób, potwierdzać mają jej skuteczność, więc o ile produkt doczeka się rejestracji w USA, może trafić na tamtejszy rynek jeszcze w tym roku.

Preparat opracowany został przez współpracujące ze sobą zespoły naukowców Pfizer i niemieckiej firmy biotechnologicznej BioNTech, które na podstawie wyników analiz, uznały go za skuteczny.

Obecnie oprócz samej rejestracji produktu Pfizera, potrzebne jest jeszcze potwierdzenie, że specyfik jest bezpieczny, a wyniki tychże testów, pojawią się w przyszłym miesiącu. Informacja o opracowaniu szczepionki i skierowaniu specyfiku do zatwierdzenia pojawiła się na stronie internetowej dyrektora generalnego Pfizer.

Co ciekawe, w chwilę po jej opublikowaniu, zaczął się ruch na giełdzie i akcje Pfizera, zyskały na popularności, a i znacząco wzrosła ich cena.

Niestety optymizmu nie słychać w wypowiedziach US Food and Drug Administration (FDA), czyli agencji, która zatwierdza do użytku leki, a i wyrażono obawy, iż pośpiech, w jakim opracowano specyfik, może wskazywać na inne niż medyczne powody zapowiedzi Pfizera. Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków stwierdziła, że zanim zatwierdzi potencjalną szczepionkę do powszechnego użycia, przeprowadzi szczegółowe analizy i przegląd jej przydatności oraz bezpieczeństwa.

Pfizer jest jednak przekonany, że przedstawi FDA niezbite dowody na skuteczność i bezpieczeństwo szczepionki, a po rejestracji w USA, przyjdzie czas na takie samo działanie w Europie.

Podobne zapowiedzi, więc o możliwości rejestracji swojego produktu powstrzymującego działalność koronawirusa, słychać też z firmy farmaceutycznej Moderna, która także w tym roku chce wystąpić o rejestrację swojej szczepionki.

Nieco mniej dobrych informacji ma AztaZeneca, która we wrześniu zmuszona była do przerwania badań nad wynalezieniem szczepionki na SARS-CoV-2, co miało związek z przypadkiem wystąpienia niepożądanej reakcji, a w konsekwencji dało spore opóźnienia i o ile mówi się o rejestracji ich specyfiku, to dopiero w roku przyszłym.

Proces rejestracyjny przerwał też Johnson&Johnson, który nie spełnił wymogu dostarczenia wyników badań z ostatnich dwóch miesięcy.

Bogdan Feręc

Źr/Zdj: Reuters/RTE

Polska-IE: Udostępnij
Formularz lokalizacy
Grzechy główne pol
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian