COVID-19: szczoteczki źródłem zakażenia?

Według naukowców z Oral Health Foundation, do rozprzestrzeniania się koronawirusa może dochodzić poprzez… przechowywanie przez osobę zakażoną szczoteczki do zębów w tym samym pojemniku, co pozostali zdrowi domownicy. Nie ma na to co prawda twardych dowodów, ale – zdaniem OHF – jest to bardzo prawdopodobne.

Naukowcy z Oral Health Foundation zbadali nawyki higieniczne osób zakażonych koronawirusem w kontekście potencjalnego rozprzestrzeniania się patogenu. Głównym wnioskiem z badania jest to, że do zakażeń między domownikami może dochodzić poprzez… przechowywanie przez osobę zakażoną szczoteczki do zębów w tym samym pojemniku, co pozostałe zdrowe osoby. Nieuważnie odłożona do pojemnika szczoteczka osoby zakażonej może stykać się główką i włosiem ze szczoteczką domownika zdrowego, przenosząc patogen z jednej szczoteczki na drugą.

– Przechowywanie szczoteczek do zębów w tym samym pojemniku zawsze było złym pomysłem, ale w dobie pandemii ich oddzielenie stało się absolutną koniecznością. Jest to szczególnie ważne, jeśli dana osoba przechodzi zakażenie bezobjawowo, ponieważ może nieświadomie zarażać bliskich – powiedział dr Nigel Carter, prezes Oral Health Foundation.

Dodatkowo, badanie wykazało, że ryzyko zakażenia koronawirusem jest większe o 30% jeśli domownicy korzystają z tej samej tubki pasty do zębów, co osoba zarażona SARS-CoV-2.

Jakie są więc zalecenia ekspertów w tych kwestiach? Szczoteczki do zębów wszystkich członków rodziny powinny być przechowywane osobno, nie stykając się. Po użyciu szczoteczkę należy opłukać wodą i zdezynfekować antybakteryjnym płynem do płukania jamy ustnej – zmniejsza to ryzyko przeniesienia drobnoustrojów na domowników o 39%. Szczoteczka powinna być przechowywana w taki sposób, aby włosie mogło swobodnie wyschnąć. Po przejściu zakażenia koronawirusem i jakiejkolwiek innej infekcji szczoteczkę trzeba wymienić.

Źródło: www.dentonet.pl

Artykuł nadesłała Klinika Stomatologiczna NovoDent-Med>>>

Polska-IE - © MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM
Nearly 2 million COV
„Oskarżony” Leo
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian