COVID-19: Irlandzcy dentyści chcą wskazówek od rządu

Do redakcji „The Irish Times”, największego dziennika w kraju, dotarł list, w którym irlandzcy dentyści domagają się od rządu wskazówek w zakresie funkcjonowania gabinetów w obliczu pandemii COVID-19. Adresatką listu jest dr Dympna Kavanagh, główny dentysta (chief dental officer) Departamentu Zdrowia Republiki Irlandii.

Dentyści z Zielonej Wyspy są poważnie zaniepokojeni perspektywą nieuchronnego zamykania gabinetów oraz gwałtownym rozprzestrzenianiem się wirusa – tym bardziej że dzieje się to bez wyraźnych wskazówek ze strony rządzących. Ponadto Irlandzkie Stowarzyszenie Stomatologiczne (IDA) nakłania Departament Zdrowia do podjęcia działań mających na celu zapewnienie bezpieczeństwa obywateli.

Dentyści są najbardziej zaniepokojeni procedurami, podczas których wytwarzany jest bioaerozol, potencjalnie zawierający wirusa SARS-CoV-19. Specjaliści nie zgadzają się z zaleceniami Departamentu Zdrowia, które stoją w sprzeczności do rekomendacji podawanych w innych krajach. Irlandzcy stomatolodzy są przekonani, że należy zrezygnować z planowych zabiegów dentystycznych. W przeciwnym razie zagrożenie koronawirusem będzie jeszcze większe i może mieć bardziej tragiczne skutki, szczególnie w przypadku osób starszych.

W komunikacie z 16 marca dr Dympna Kavanagh doradziła irlandzkim dentystom, by gabinety pozostały otwarte, gdyż nie ma potrzeby wprowadzania zmian w tym zakresie. Chief dental officer powiedziała również, że nie ma wskazań, by unikać pewnych procedur.

– W ciągu ostatnich 35 lat mieliśmy do czynienia z HIV, wirusem zapalenia wątroby typu B i C, na co dzień przeprowadzamy zabiegi podobne do tych, które są wykonywane w małych salach operacyjnych– powiedział John Seward, dentysta z Cork, jeden z sygnatariuszy listu opublikowanego w „The Irish Times”. – Zachęca się nas, byśmy zachowywali dystans, ale w przypadku naszego zawodu jesteśmy potencjalnie bardzo blisko wirusa.

– Mam dwie córki na ostatnim roku szkoły pielęgniarskiej – dodał dr Seward. – Jedna z nich pracuje obecnie na oddziale intensywnej terapii, gdzie leczy się przypadki chorych na COVID-19. Druga z córek miała dziś kontakt z pacjentem, który czeka na wynik testu na obecność wirusa SARS-CoV-19. Jeśli będzie on pozytywny, córkę czeka 14-dniowa kwarantanna.

Dentyści na całym świecie są na pierwszej linii walki z pandemią koronawirusa. Lekarze wspólnie wspierają się w walce o optymalne wytyczne i protokoły dla pacjentów. W czasach kryzysu obserwują się i uczą od siebie nawzajem. W takiej sytuacji brak wytycznych ze strony organów decyzyjnych i ignorowanie zagrożenia jest niedopuszczalne.

Do 30 marca w niespełna 5-milionowej Republice Irlandii zanotowano 2615 zachorowań, 46 pacjentów zmarło, 5 osób uznano za wyleczone.

Źródło: dentonet.pl

Artykuł nadesłała Klinika Stomatologiczna NovoDent-MED>>>

Polska-IE: Udostępnij...
Poles flocking to ph
Bankier.pl:
EnglishIrishPolishRussianSpanish
EnglishIrishPolishRussianSpanish