Coveney oskarżył Rosję o lekceważenie prawa międzynarodowego

Podczas swojego arcyważnego wystąpienia przed Radą Bezpieczeństwa ONZ minister spraw zagranicznych Simon Coveney powiedział, że „Rosja całkowicie lekceważy międzynarodowe prawo humanitarne i ochrony ludności cywilnej”.

Minister Coveney wezwał też rosyjskie władze, do wyrażenia zgody na natychmiastowe zawieszenie broni, co ma związek z rozpoczęciem kolejnej ofensywy wojsk radzieckich i rosnącym ostrzałem miast oraz miasteczek, również na wschodniej i zachodniej Ukrainie.

Simon Coveney:

– Irlandia nie może i nie będzie milczeć, dopóki ta bezsensowna i wyniszczająca wojna będzie trwała. To jest wojna z wyboru i może się ona zakończyć natychmiast, jeśli tak zdecyduje prezydent Putin. A jednak zamiast tego obserwujemy ponowną i zintensyfikowaną ofensywę na wschodniej Ukrainie. To szaleństwo, które historia oceni bardzo surowo. Musimy znaleźć sposób, aby zatrzymać tę wojnę. Chcę dzisiaj wezwać Rosję – bezpośrednio – do zgody na natychmiastowe humanitarne zawieszenie broni; zobowiązania się do negocjacji. Wiemy, że w Stambule poczyniono pewne postępy między kluczowymi stronami tego konfliktu. Istnieje też wyraźna podstawa do pokojowego porozumienia.

W dalszej części swojego wystąpienia Simon Coveney zapewnił stronę ukraińską, że Irlandia, użyje swojej pełnej mocy i głosu w Unii Europejskiej oraz strukturach Organizacji Narodów Zjednoczonych, by nalegać na te organa w celu zakończenia rosyjskiej inwazji oraz wynegocjowanie rozwiązania, które zakończy tę bezsensowną przemoc.

W swoim kilkudziesięciominutowym wystąpieniu minister Coveney opisał też sytuację na Ukrainie, którą zastał podczas wizyty w Kijowie i Buczy, a także opowiedział o masowych grobach, jakie odkryte zostały po wycofaniu się wojsk rosyjskich z rejonów stolicy Ukrainy. Minister podkreślił, że widok był przerażający.

Simon Coveney:

– Setki domów, sklepów i innej infrastruktury cywilnej: sczerniałe, spalone, splądrowane, zniszczone, a w niektórych przypadkach całkowicie zniszczone. Samochody podziurawione kulami, rozbite przednie szyby, wciąż widoczne ślady krwi. Żyję wystarczająco długo, aby odróżnić prawdę od wyreżyserowanej propagandy, kiedy ją widzę. W tym, czego byłem świadkiem, nie było nic sfabrykowanego. Stałem na skraju jednego z masowych grobów, gdzie kontynuowano prace nad starannie ekshumowanymi ciałami. Na tym etapie zidentyfikowano 503 cywilów – i tylko czterech wojskowych.

Po rozpoczęciu kolejnej fazy tej wojny, kiedy Federacja Rosyjska rozpoczęła ostrzał artyleryjski ukraińskich miast, ponownie oburzeniem odpowiedział świat zachodni, a Unia Europejska i Stany Zjednoczone Ameryki Północnej zapowiadają, że w najbliższych dniach Rosja doczeka się kolejnych sankcji ekonomicznych.

Bogdan Feręc

Źr: AFP

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Pokrywki na kufle i
Easter Rising w Near
EnglishGaeligePolskiУкраїнська
EnglishGaeligePolskiУкраїнська