Coveney optymistycznie o brexicie

Minister spraw zagranicznych Simon Coveney wręcz tryska optymizmem i po wczorajszym szczycie Unii Europejskiej jest zdania, że do podpisania umowy brexitowej, jest bardzo blisko.

Wg ministra Coveneya, podpisanie dokumentu określającego zasady handlu między Wielką Brytanią a Unią Europejską, nastąpić może już w pierwszych dniach listopada tego roku, gdyż wskazują na to najnowsze ustalenia. Minister spraw zagranicznych Republiki Irlandii stwierdził, że wierzy, iż „porozumienie jest w zasięgu wzroku”, co pozwoli na zachowanie współpracy handlowej z Wielką Brytanią, na warunkach, podobnych do obecnie obowiązujących. Jednocześnie Coveney dodał, iż podpisanie umowy, pozwoli na uniknięcie wprowadzenia ceł, które określa Światowa Organizacja Handlu.

Minister Coveney oprócz słów optymizmu wyraził też niepokój o pozostających do rozwiązania problemach, a te, dotyczą teraz głównie rybołówstwa. W tym zakresie stanowiska są rozbieżne, więc i o szybkie porozumienie w tej kwestii, będzie trudno.

Minister Simon Coveney:

– Moją oceną tego, co się teraz dzieje, jest umowa, którą można w końcu podpisać. Wierzę, że umowa zostanie zawarta, ale jest jeszcze dużo trudnej pracy i myślę, że jej sfinalizowanie zajmie tygodnie, a nie dni. Mam nadzieję, że do początku listopada będziemy w zasięgu porozumienia.

Szef resortu spraw zagranicznych zastrzegł jednak, że czas na negocjacje powoli się kończy, i jeżeli do listopada, nie uda się podpisać umowy brexitowej o współpracy handlowej, trzeba będzie zmierzyć się z wieloma trudnościami. Z takimi spotka się zarówno Wielka Brytania, która dużą część artykułów spożywczych importuje z Unii Europejskiej, jak i inne kraje unijne, odczują wpływ braku umowy. Najbardziej jednak wyjście Brytyjczyków bez umowy handlowej odbije się na Irlandii, co spowodowane będzie stosunkami gospodarczymi, jakie łączą Królestwo z Republiką.

Coveney podkreślił też potrzebę ochrony Porozumienia Wielkopiątkowego, a to, zaprowadziło na irlandzkiej wyspie spokój oraz zaznaczył potrzebę utrzymywania ochrony granicy z Irlandią Północną. Kolejną sprawą, którą poruszył podczas prezentacji swojego stanowiska przed Komisją Oireachtas ds. Brexitu minister, była ta związana z brytyjską ustawą ochronie tamtejszego rynku wewnętrznego, a dokument, powinien stracić moc prawną, by w przyszłości, nie mógł być wykorzystany przeciwko rynkowi unijnemu.

*

Wiele optymizmu widzę w wypowiedzi ministra Coveneya, ale jako sceptyk i wyraźny przeciwnik działań rządu Borisa Johnsona, a i człowiek, który nie wierzy słowom premiera Wielkiej Brytanii oraz jego intencjom, nie jestem przekonany, czy Johnson, nie zrobi w styczniu lub lutym, kolejnej wolty. Obserwując zachowania szeryfa z Downing Street, jestem wręcz pewien, że ten, szykuje się do zmiany swojego stanowiska i najdalej w kilka miesięcy po podpisaniu umowy, odwróci się od współpracy z Unią Europejską. Wchodząc w skórę Johnsona, widzę obecnie jeden cel, czyli umowę o głębokiej współpracy z USA. Kiedy jednak i ten dokument doczeka się realizacji, Boris Johnson, zaproponować może kolejną ustawę chroniącą interesy Królestwa, co odrzucać będzie wszystkie wcześniejsze ustalenia z UE. Jako kraj trzeci, nie będzie więc musiał przejmować się opinią Brukseli, a i rozwiązaniem umowy z USA, albo jej zawieszeniem. Nie musi się przejmować, bo to skomplikowana procedura i nawet Izba Reprezentantów, potrzebować będzie sporo czasu, by odstąpić od podpisanych dokumentów. Na domiar złego, poplecznik Johnsona, prezydent USA Donald Trump, jest ostrym przeciwnikiem Unii Europejskiej, więc może nakłaniać premiera Wielkiej Brytanii, do stawiania warunków Unii, co w konsekwencji, zakończy realizację porozumienia brexitowego.

Na koniec ponowne to powiem, bo chciałbym się mylić, ale gdzieś w tyle głowy, tli mi się taka właśnie myśl, a i coraz częściej wychodzi na plan pierwszy. Co jest tego powodem? Nagłe przyspieszenie rozmów brexitowych i szybkie dochodzenie do porozumienia, a to może mieć drugie dno.

Bogdan Feręc

Źr: Oirachtas/The Times

Polska-IE: Udostępnij
Zakaz wizyt domowych
Garda rozpoczęła a
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian