Coveney opowie w ONZ o swojej wizycie na Ukrainie

Dzisiaj po południu minister spraw zagranicznych Irlandii Simon Coveney wystąpi na zgromadzeniu Rady Bezpieczeństwa ONZ, a opowiedzieć ma o tym, co zobaczył podczas swojej wizyty na Ukrainie.

Minister Coveney odwiedził w ubiegłym tygodniu Kijów i Buczę, a obraz, jaki tam zastał, wywarł głęboki wpływ na jego postrzeganie działań prowadzonych przez wojska rosyjskie. Wiedzą podzieli się dzisiaj z członkami Rady Bezpieczeństwa ONZ, a także zwróci się do członków, aby w odpowiedni sposób zareagowali na okropności wojny.

Coveney jest też pierwszym ministrem spraw zagranicznych z państwa zasiadającego w ONZ, który wizytował ogarniętą wojną Ukrainę, a spotkał się ówcześnie ze swoim odpowiednikiem Dmytro Kulebą oraz ministrem obrony Oleksijem Reznikowem.

Przed podróżą do Nowego Jorku minister Coveney powiedział:

– Podczas moich spotkań z ministrem Kulebą i ministrem Reznikowem w Kijowie zobowiązałem się, jako przedstawiciel Irlandii do dalszego używania naszego głosu na najwyższym szczeblu w UE i Radzie Bezpieczeństwa ONZ, aby wezwać do natychmiastowego powstrzymania rosyjskiej agresji na Ukrainę oraz autentycznego zaangażowania w wynegocjowanie pokojowego rozwiązania. Skorzystam z najwcześniejszej okazji w Radzie Bezpieczeństwa, aby to zrobić. Naród ukraiński potrzebuje i zasługuje na naszą pełną odpowiedzialność za okrucieństwa, które są codziennie odkrywane. Aby to podkreślić, użyję głosu Irlandii w Radzie Bezpieczeństwa. Będę również wyrażał nasze poważne obawy, że mamy do czynienia z kolejnymi rosyjskimi atakami na wschodzie Ukrainy, w których w grę wchodzą setki tysięcy istnień ludzkich. Żniwo tragedii humanitarnej ludności cywilnej w tej wojnie jest nie do ocenienia. Dwie trzecie dzieci na Ukrainie zostało wysiedlonych ze swoich domów. To szaleństwo może się dzisiaj skończyć, jeśli Rosja zgodzi się na natychmiastowe zawieszenie broni, wycofanie się na pozycje sprzed 24 lutego i zobowiązanie do dialogu. Pochwalam wysiłki Turcji w zakresie organizowania rozmów między stronami w Stambule i wzywam wszystkie państwa członkowskie ONZ do wspierania wysiłków dyplomatycznych. 

Minister Coveney namawiać będzie też członków Rady Bezpieczeństwa ONZ, by zastosowali wszelkie możliwe środki, jakie pomogą w zakończeniu tej wojny, ale i do uznania agresji i wyciągnięcie daleko idących konsekwencji wobec autorów tej wrogiej napaści.

Bogdan Feręc

Źr: PA Media

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Gastronomia zmienia
Rząd musi przyspies
EnglishGaeligePolskiУкраїнська
EnglishGaeligePolskiУкраїнська