Coveney chce bliższych stosunków UE z NATO

Irlandzki minister spraw zagranicznych Simon Coveney uznał, że bliższa współpraca Unii Europejskiej i Sojuszu Północnoatlantyckiego, jest tym, co powinno cieszyć wszystkich.

Jednocześnie minister Coveney dodał, iż współpraca powinna być zacieśniana i zbliżana nieustannie, bo to pozwoli na zwiększenie bezpieczeństwa w Europie i krajach ościennych Unii Europejskiej. Minister spraw zagranicznych Republiki Irlandii wskazywał też, że całkiem inaczej mogłyby wyglądać negocjacje z Rosją, gdyby już teraz współpraca UE i NATO była głębsza, bo na ćwiczenia rosyjskiej floty, jakie odbywać się będą u wybrzeży Irlandii, miałby wpływ również Sojusz.  

Minister spraw zagranicznych dodał, zwracając się do mieszkańców kraju, że Irlandia powinna z zadowoleniem przyjąć szerszą współpracę między UE a NATO, która przyczynia się do międzynarodowego pokoju i bezpieczeństwa.

Neutralność Irlandii znalazła się w centrum uwagi w ciągu ostatniego tygodnia po planach Rosji dotyczących przeprowadzenia testów wojskowych u wybrzeży hrabstwa Cork, co też w pewien sposób ograniczało możliwość reakcji państw NATO, bo do tego Sojuszu, Irlandia nie należy, ale leży w strefie wpływów NATO, co mogłoby mieć odzwierciedlenie w możliwości odmowy udzielania zgody na przeprowadzenie manewrów morskich, tak blisko kraju.

Minister spraw zagranicznych i obrony Simon Coveney powiedział:

– Jak powiedziałem wcześniej w odniesieniu do wszelkich pogłębiających się powiązań Unii Europejskiej i NATO, uważam, że jako aktywny uczestnik partnerstwa NATO na rzecz pokoju, Irlandia nadal powinna przyjmować rozwój współpracy UE – NATO, który przyczyni się do międzynarodowego pokoju i bezpieczeństwa oraz koncentruje się na unikaniu powielania struktur, systemów i standardów interoperacyjności.

Bogdan Feręc

Źr: The Times

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Uśpiona Europa musi
Parada będzie na 10