Cork doczeka się nowoczesnych rozwiązań komunikacyjnych

Dzisiaj w Cork w ramach Projektu Strategii dla Transportu Obszarów Metropolitalnych – Cork 2040, opublikowany zostanie plan rozbudowy i unowocześnienia systemu transportowego w tym mieście.

Do głównych zmian należeć będzie budowa 100 kilometrów pasów autobusowych, ale i osiem nowych stacji kolejowych oraz rozbudowa systemu dróg lekkiego transportu kolejowego. Wartość tej inwestycji przekroczy 1,4 miliarda euro, jednak to nie wszystkie zmiany, jakie czekają mieszkańców tego miasta na południu Irlandii.

W Cork powstaną specjalne korytarze drogowe dla autobusów, aby te mogły korzystać z systemu, jakim cieszy się w innych miastach LUAS, a i powstanie w mieście sześć dużych parkingów, które znajdą się w bezpośredniej bliskości węzłów komunikacyjnych. Takie rozwiązanie ma być propozycją dla osób spoza Cork, które dojeżdżają do pracy w mieście, a to powoduje duże zatory na tamtejszych ulicach. Parkingi mają zmienić przyzwyczajenia i dać szansę na dojazd do miasta jednym ze środków transportu publicznego.

Zmieni się też jedna z linii kolejowych pod Cork i między Cobh Junction a Midleton powstanie zelektryfikowane drugie torowisko, aby udrożnić tę linię, która jest obecnie bardzo obciążona ruchem kolejowym. Takie rozwiązanie zwiększy przepustowość trasy, a i szybkość poruszania się pociągów.

Zmodernizowane zostaną też węzły kolejowe, a i wybudowane tramwajowe, co także powinno usprawnić ruch w mieście, a oczekuje się, że ilość pasażerów korzystających z tramwajów w Cork, zwiększać będzie się w latach kolejnych w stopniu znacznym. Niestety budowa linii tramwajowych, rozpocznie się dopiero w okolicach 2031 roku.

Plany rozbudowy dróg komunikacyjnych dla transportu miejskiego zatwierdzone zostały już przez NTA, które stwierdza, że Cork będzie najszybciej rozwijającym się miastem tego regionu, ze wzrostem ludności o 50 do 60 procent w kolejnych 20 latach.

Bogdan Feręc

Źr: CCC/NTA

Znajdź nas:

Więcej landlordów,
Niedroga wanna z hyd
Translate »
RSS
Facebook
Facebook
LinkedIn