Coraz więcej zmarnowanej żywności śmieciach

Firmy odbierające od nas odpady domowe informują, że w całym kraju rośnie ilość „śmieci” w koszach przeznaczonych na odpady organiczne, a wiele z nich wypełnionych jest produktami nietkniętymi ludzką ręką.

Na nic zdały się zapewnienia rządu, stowarzyszeń detalistów i samych sprzedawców, że jedzenia w kraju nie zabraknie i jak kupowaliśmy nadmierne ilości jedzenia, tak kupujemy je nadal, a te później trafiają poprzez nasze lodówki do kubłów na śmieci. Co podkreślają odbiorcy odpadów domowych, nie należy obecnie do rzadkości widok nienapoczętych paczek z jedzeniem, więc do koszy trafiają całe szynki, chleb, lekko już nadpsute owoce i warzywa, których ilość w brązowych i czarnych pojemnikach wzrosła o około 38%.

Z tego wynika, że kupujemy o 38% więcej niepotrzebnych nam artykułów spożywczych, a te należą głównie do grupy z krótkim lub średnim terminem przydatności do spożycia, co w następstwie naszego postępowania, wypełnia domowe kosze.

Do tej pory oceniano, że wraz z nadmiernymi zakupami, statystyczne gospodarstwo domowe traci rocznie do 1000 euro, pozbywając się przeterminowanej żywności, jednak po okresie pandemii, kwota zapewne wzrośnie, uważa jedna z większych firm zajmujących się odbieraniem odpadów, czyli Greyhound. Oprócz wymienionej już firmy znaczne zwiększenie się ilości odpadów organicznych i ogólnych zgłaszają też inni odbiorcy zakładów oczyszczania, więc problem jest ogólnokrajowy, a i nie można zaliczyć go do regionalnego.

Greyhound ocenia, że od chwili ogłoszenia blokady kraju, tylko do stołecznych koszy obsługiwanych przez tę firmę, a w Dublinie ma około 120 000 klientów, trafiło o 200 ton odpadów organicznych więcej, niż w porównywalnym okresie roku ubiegłego.

Dyrektor zarządzający Greyhound John Brosnan dodał, że notuje się także 18-procentowy wzrost ilości odpadów ogólnych i powiedział: – W tym przypadku obserwujemy duży wzrost ilości nieotwartych opakowań, czyli marnotrawienia żywności, co może być wynikiem zakupowej paniki.

Bogdan Feręc

Źr: Greyhound

Polska-IE: Udostępnij...
Śmierć kroczy za k
Szczyt pandemii w Ir
EnglishIrishPolishRussianSpanish
EnglishIrishPolishRussianSpanish