Coraz więcej obaw mieszkańców rejonów przygranicznych

Wraz z pojawieniem się zapowiedzi premiera Wielkiej Brytanii, który chciałby zabezpieczyć swój kraj przed ewentualnymi wpływami Unii Europejskiej na Irlandię Północną, wzrosła niepewność mieszkańców rejonów przygranicznych.

Ci obawiają się, że działania władz Zjednoczonego Królestwa, doprowadzą do wprowadzenia twardej granicy, co pozbawi ich możliwości współpracy z kooperantami z Irlandii Północnej, więc pod znakiem zapytania postawi opłacalność prowadzonych biznesów.

Jak powiedziała senator Fianna Fáil Erin McGreehan, „w tym tygodniu zaobserwowaliśmy zwiększony poziom strachu i gniewu w regionie granicznym”, co może powodować jeszcze więcej niepewności, zagrożeń i napięć w tych częściach kraju.

Senator Erin McGreehan:

– W tym tygodniu wyraziłam moje poważne obawy premierowi i naszemu ministrowi do spraw europejskich, po różnych komentarzach rządu Wielkiej Brytanii. Spotkałam się z ministrem do spraw europejskich Thomasem Byrne, aby wyrazić głębokie zaniepokojenie z powodu tego, co próbuje zrobić brytyjski rząd. Wyjaśniłam również ministrowi Byrne, że w regionie przygranicznym istnieje prawdziwy strach, że Wielka Brytania odstąpi od protokołu północnoirlandzkiego, a jako kraj europejski, będziemy musieli chronić jednolity rynek i otwartą granicę z Północą. Byłem zszokowana, widząc, jak sekretarz Irlandii Północnej, poseł Brandon Lewis, odpowiada na pytania Izby Gmin, przyznając, że ustawa o rynku wewnętrznym rzeczywiście „łamie prawo międzynarodowe w bardzo konkretny, ale ograniczony sposób”. Spotkałem się również z Border Communities Against Brexit, więc Damienem McGennity i Declanem Fearon, przedstawicielami tej grupy, którzy byli na pierwszym planie na wszystkich poziomach, lokalnym, krajowym i europejskim, wyjaśniając wszystkie realne i poważne zagrożenia Brexitem dla społeczności przygranicznych. To społeczność, która niewiarygodnie cierpiała przez lata kłopotów i nadal zmaga się z problemami ekonomicznymi. Poprosiłam ministra Byrne’a o jasność co do planów Komisji UE dla najgorszego scenariusza. Minister zapewnił mnie, że nie ma planów dotyczących jakichkolwiek kontroli granicznych na szczeblu UE, jednak uważam, że nasze społeczności przygraniczne potrzebują dodatkowej pewności. W przyszłą środę Fianna Fail odbędzie prywatną debatę swoich członków w Seanad, aby omówić działania rządu Wielkiej Brytanii oraz reakcje i działania rządu Republiki, oraz Unii Europejskiej. Znajdujemy się w kluczowym momencie naszej historii i sposób, w jaki to zrobimy, będzie z nami przez długi czas. Ta wyspa potrzebuje zjednoczonego głosu, bez względu na to, czy jesteś związkowcem, czy nacjonalistą. W naszym najlepszym interesie jest wspólne działanie w celu ochrony pokoju na wyspie i społeczności w regionie przygranicznym.

Bogdan Feręc

Źr: Fianna Fail

Polska-IE: Udostępnij
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian