Coraz więcej lokali komercyjnych do wynajęcia

Dająca się odczuć wszystkim blokada, ma też swój wpływ na rynek lokali komercyjnych, a przyczyny są przynajmniej dwie.

W związku ze stanem pandemii i blokadą, jaką wprowadził rząd, część firm zamknięta została bezpowrotnie, więc zakończyła działalność. Koszty, jakie pomimo zamknięcia ponosili właściciele sklepów i punktów usługowych, przekroczyły ich możliwości finansowe, co było podstawą do podjęcia decyzji o zakończeniu dzielności i opuszczeniu wynajmowanego lokalu.

Kolejna grupa wolnych punktów handlowych pojawiła się, kiedy w kraju zaczęło wzrastać zainteresowanie handlem w sieci, a wtedy właściciele sklepów stacjonarnych, postanowili przenieść swoją działalność do Internetu. Spadły wtedy znacząco koszty prowadzenia biznesu, a i pozwoliło to na prowadzenie działalności, nawet w warunkach blokady.

W związku z takimi zachowaniami osób prowadzących własne interesy – już w IV kwartale ubiegłego roku, ilość wolnych lokali komercyjnych, jakie pojawiały się na rynku, wzrosła o 5,3%. Również w styczniu i do połowy lutego zjawisko obecne było w irlandzkiej przedsiębiorczości, więc obecnie, mamy 13,5 procent pustostanów komercyjnych.

IV kwartale 2020 roku ilość pustostanów handlowych, usługowych i magazynowo-przemysłowych, w całym kraju przekroczyła 28 500 jednostek, a wzrost wolnych przestrzeni komercyjnych notuje się w 19 na 26 hrabstw, z czego najwięcej pojawiło się ich w Munster, Connaught oraz Ulster.

Analitycy rynku nieruchomości komercyjnych spodziewają się, że proces może zostać utrzymany przez kolejne miesiące, a trend odwrotny, obserwować będziemy albo w końcówce tego roku, albo dopiero w pierwszych miesiącach roku przyszłego.

Bogdan Feręc

Źr: The Irish Times

Polska-IE: Udostępnij
Drobni przedsiębior
Ustawowy zwrot czyns
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian