Coraz starsza Europa: nowe wyzwania stomatologiczne

Szybko starzejąca się populacja to poważny problem znacznej części państw świata, m.in. krajów europejskich – zarówno tych zamożnych, jak i słabiej rozwiniętych. Konsekwencje rosnącej średniej wieku ludności mają i będą miały w przyszłości poważne konsekwencje społeczne, ekonomiczne, ale i zdrowotne – również w zakresie zdrowia jamy ustnej.

Z danych na rok 2019 wynika, że najwyższy odsetek ludności powyżej 65. roku życia żyje we Włoszech (22,8%), Grecji (22,0%), Portugalii i Finlandii (po 21,8%) oraz w Niemczech (21,5%). Zestawienie zamykają: Północna Macedonia i Irlandia (w obu przypadkach osoby po 65. roku życia stanowią 14,1% ludności), Islandia (14,2%), Luksemburg (14,4%) i Czarnogóra (15,2%). W Polsce seniorzy to 17,7% populacji, ale szacunki odnośnie starzenia się naszego społeczeństwa do 2050 roku należą do najmniej optymistycznych na Starym Kontynencie.

O problemie starzenia się społeczeństwa pisze brytyjski portal dentistry.co.uk, wspominając o konieczności przygotowania się na zmieniające się potrzeby stomatologiczne. Nie ma wątpliwości, że coraz starsza populacja stwarza nowe wyzwania, te zaś mogą się podlegać zmianom. Ponadto osoby, które za 2 czy 3 dekady będą zaliczane do seniorów, będą miały zapewne znacznie wyższe wymagania estetyczne i funkcjonowaniem niż obecni seniorzy.

Mniej seniorów z bezzębiem?

Jak podają brytyjskie źródła naukowe (m.in. Thomson i Ma, 2014), w kraju stale spada liczba pacjentów z bezzębiem. Na tej podstawie można założyć, że w państwach wysokorozwiniętych, takich jak Wielka Brytania, tendencja do zachowania uzębienia w wieku podeszłym będzie się utrzymywała, a nawet pogłębiała. Przygotowana na to powinna być nie tylko publiczna służba zdrowia, ale i prywatne gabinety dentystyczne. Jest to o tyle istotne, że wielu brytyjskich emerytów będzie prawdopodobnie dysponowało dochodami, które pozwolą im na leczenie również w prywatnych praktykach.

Stomatolodzy zapewniający opiekę dentystyczną seniorom będą mieli częściej niż obecnie do czynienia z przypadkami zapalenia przyzębia, utraty zębów, próchnicy, kserostomii, stanem przedrakowym oraz nowotworami jamy ustnej. Należy liczyć się także z częstszymi przypadkami zmian zwyrodnieniowych stawu skroniowo-żuchwowego, problemami z okluzją czy przysunięciami pojedynczych zębów własnych.

Zdrowie jamy ustnej wyzwaniem przy rosnącej liczbie seniorów

Stały wzrost bezwzględnej i procentowej liczby osób w wieku podeszłym – przy większej liczbie zębów własnych tych pacjentów – będzie stanowić duże wyzwanie dla systemu zdrowia i higieny jamy ustnej. Poważnym problemem klinicznym może być również leczenie próchnicy u osób z najstarszej grupy wiekowej. W związku z tym stomatolodzy będą musieli sprostać podwójnym wyzwaniom – leczeniu, jak i zapobieganiu chorobie w grupie pacjentów, do której zwykle trudno dotrzeć. Tym bardziej, że obecnie grupa ta często nie jest uznawana za priorytetową, przynajmniej jeśli chodzi o zdrowie jamy ustnej.

Źródło: www.dentonet.pl

Artykuł nadesłała Klinika Stomatologiczna „NovoDent-Med”

Polska-IE - © MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM
„… i odpuść mu
Koronawirus PL: Od 6
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian