Coraz mniej rąk do pracy – coraz więcej chorych

Rosnąca ilość zakażeń w Irlandii zaczyna o sobie dawać znać i coraz więcej firm zgłasza, że ilość pracowników na kwarantannach lub chorych na Covid-19, rośnie.

Najbardziej odczuwalne są bralki kadrowe w handlu detalicznym i transporcie, który już wczoraj miał problemy z wypuszczeniem na trasy wszystkich tramwajów, jak było w przypadku LUAS, ale też Irish Rail zgłaszał taki problem, a do tego dołączył Bus Éireann. Informację potwierdził Transport for Ireland i organizacja transportowców stwierdziła, że dochodziło do zakłóceń komunikacyjnych, ale to nie wszystko, gdyż TFI, spodziewa się większych problemów i to w okresie świąt Bożego Narodzenia.

Mówi się, że nawet o kilkanaście procent zmniejszy się częstotliwość kursowania pociągów, tramwajów i autobusów, również komunikacji miejskiej, gdyż pracownicy tych usług, najbardziej narażeni są na kontakt z wirusem i coraz częściej zapadają na Covid.

Część przewoźników zapowiada ograniczenie w najbliższych dniach ilości pojazdów na trasach, ale mówi się też o ich skróceniu, więc osoby dojeżdżające do pracy lub planujące świąteczną podróż, mogą mieć problemy w dotarciu do celu, o ile wybiorą transport publiczny.

Ogółem transportowcy notują 2 proc. absencję pracowników, twierdzi rzecznik Krajowego Urzędu Transportu, jednak widać trend wzrostowy, co może doprowadzić do znacznie większej ilości nieobecności.

Podobnie dzieje się w handlu detalicznym, bo i tam wielu pracowników zgłosiło nieobecności z powodu koronawuirusa, a i coraz więcej nieobecności pracowniczych obserwuje się w szpitalach i policji.

Władze kraju zaniepokojone są tymi danymi, więc o ile zapowiadają, że nie planują podniesienia poziomu ograniczeń do końca roku, to apelują do mieszkańców kraju, by lepiej się chronili przed możliwością zakażenia, a i ograniczali kontakty społeczne.

W tym miesiącu ilość osób pobierających zasiłek z powodu choroby podniosła się już do ponad 4500 osób.

Bogdan Feręc

Źr: Independent

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
EnglishGaeligePolskiУкраїнська
EnglishGaeligePolskiУкраїнська