Coraz mniej odpadów poddaje się recyklingowi
Agencja Ochrony Środowiska opublikowała raport, a w tym informuje, że znacznie spadła ilość odpadów, które poddawane są recyklingowi.
Spadła też ilość opakowań plastikowych, które poddawane są przerobowi, a ilość spalanych odpadów plastikowych, wciąż wzrasta, twierdzi na podstawie przeprowadzonych badań EPA. W kraju mniej niż jedna trzecia odpadów z tworzyw sztucznych w zielonych pojemnikach na śmieci, poddawana recyklingowi każdego roku, wynika z raportu. Stanowi to kwotę o 1/3 niższą, czyli do środowiska, trafia o 300 000 ton odpadów więcej, które albo wyrzucane są na zwykłe wysypiska śmieci, albo są po prostu spalane w domowych piecach.
Samo spalanie odpadów plastikowych także wzrosło i w 2017 roku stanowiło 44% całości odpadów niepoddanych recyklingowi, natomiast w roku 2019, było to już 69%. Z szacunków wynika, że w ten właśnie sposób, do irlandzkiej atmosfery, trafiło 350 000 ton dwutlenku węgla, a tendencja jest wciąż wzrostowa.
W latach 2018 – 2019 odnotowano też stały trend spadkowy w zakresie przetwarzania odpadów plastikowych, więc mieszkańcy Irlandii, przestali przejmować się ekologią, uważa EPA.
*
Można zastanowić się nad powodem takich zachowań, a odpowiedź jest wręcz banalna i są to koszty. Znacznie taniej jest, by w gospodarstwie domowym, znajdował się jeden pojemnik, na odpady ogólne, a plastik i papier, spalony został w domowym piecu. Trend, co już dawno mówiłem, może być jednak odwrócony, o ile w Irlandii, zmieni się podejście do całego procesu recyklingu. Potrzeba jest po pierwsze znacznego obniżenia kosztów usunięcia odpadów przeznaczonych do recyklingu, a po drugie, w całej Irlandii, powinno być dużo więcej miejsc, gdzie odpady te, można usunąć za darmo. W innym przypadku, więc rosnących kosztów wywiezienia śmieci i ciągłej sprzedaży większości artykułów spożywczych opakowanych w plastik, ten wciąż będzie problemem dla kraju.
Bogdan Feręc
Źr: The Times