Coraz głębszy podział w irlandzkim Kościele Katolickim

Z dnia na dzień głośniej robi się w Kościele Katolickim, a ścierają się w nim obecnie dwa poglądy, bo część biskupów chce powrotu do udzielania sakramentów Pierwszej Komunii Świętej i Bierzmowania, a część, sprzeciwia się powrotowi tych uroczystości.

Niektórzy z biskupów katolickich oficjalnie sprzeciwiają się zakazowi udzielania sakramentów na skalę masową i są zdania, że w pewnych warunkach, powinny być one dozwolone, więc jawnie przeciwstawiają się decyzji irlandzkiego rządu. Przeciwnicy przywrócenia tych ceremonii hołdują zasadzie, iż w kraju, nadal nie ma odpowiednich warunków do masowych spotkań wewnątrz kościołów, czyli proponują, by przekładać udzielanie sakramentów na inny czas.

Mówi się też, że Komunie Święte, jak i Bierzmowania, powinny odbywać się, jako uroczystości rodzinne, więc w niewielkich grupach rodzinnych, ale i to budzi kontrowersje, więc są zarówno zwolennicy, ale i przeciwnicy tego rozwiązania.

Przeciwnicy decyzji rządu stwierdzają, że ceremonie Bierzmowania, powrócą w Irlandii 13 sierpnia, co usankcjonowane zostanie decyzjami biskupów, a te zapaść mają po konsultacjach z rodzicami oraz środowiskiem nauczycielskim.

To z kolei podzieliło Kościół Katolicki, bo nawet szeregowi księża, mają w tym zakresie odmienne opinie i jak w przypadku biskupów, część chętnie powróci do udzielania sakramentów, a część, sceptycznie patrzy na ten pomysł. Księża sprzeciwiający się nadchodzącej decyzji swoich zwierzchników zaproponowali, aby wydano odpowiednie rozporządzenia w tej sprawie i powinny być zgodne zarówno z opinią Kościoła Katolickiego, ale też nie powinny łamać zasad, jakie nakreślone zostały przez władze krajowe. Mówi się również, że powinna wypowiedzieć się Stolica Apostolska, która może rozwiązać problem.

Bogdan Feręc

Źr: Independent

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Używane samochody s
Profesor wzywa do st