Coraz bliżej szczepionki na koronawirusa

Świat nauki pracuje intensywnie nad wynalezieniem szczepionki, która pomoże w walce z Covid-19, a bardzo obiecujące wyniki ma zespół badawczy na University of Oxford.

W najnowszym komunikacie omówione zostały wyniki z postępów prac w tym zakresie, a co istotne, preparat przeszedł badania II fazy, czyli wstępne testy na ludziach. Pierwsze wyniki oksfordzkiej potencjalnej szczepionki pokazały, że preparat przygotowany przez zespół złożony z wielu naukowców, dał silną reakcję immunologiczną, co potwierdza dane z pierwszej fazy badań. Co więcej, naukowcy podkreślili, że mikstura, nie wywołuje reakcji niepożądanych, czyli jest bezpieczna.

Teraz próby skoncentrują się na skuteczności preparatu, więc należy oczekiwać, na wyniki od osób, które po przyjęciu „szczepionki” poddane będą zewnętrznemu działaniu wirusa SARS-CoV-2, co oznacza, że będą zakażane. Jeżeli szczepionka ma działać, to w takim przypadku, powinna ochronić organizm przed rozwinięciem się choroby Covid-19, a przebieg choroby, bo żadna szczepionka na świecie nie chroni przed zakażeniem, powinien mieć formę łagodną.

Wyniki badań klinicznych, które zebrane zostały do tej pory, znajdą się w raporcie, a ten, przedłożony będzie w Urzędzie Rejestracji Leków i Produktów Medycznych i ma dostarczyć wiedzy służącej do oceny szczepionki oraz późniejszej jej rejestracji. Kolejnymi krokami będą, uruchomienie produkcji, dystrybucja i szczepienia.

Najwięcej szans na stosunkowo szybką rejestrację produktu osłonowego w kwestii koronawirusa mają obecnie Brytyjczycy, gdyż reszta świata albo ma problemy z uzyskaniem odpowiednich preparatów, albo ich potencjalne szczepionki, wywołują reakcje uczuleniowe. W jednym rzędzie z naukowcami z Oxfordu ustawić można firmy farmaceutyczne z USA, bo i tam covidowe preparaty, wchodzą już w trzecią fazę testów.

Obiecujące wyniki mają też Niemcy, ale oni są nieco w tyle za Zjednoczonym Królestwem i Stanami Zjednoczonymi Ameryki Północnej.

Bogdan Feręc

Źr: BBC/Fox News

Polska-IE: Udostępnij
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian