Coraz bliżej do kontroli stanu zdrowia na lotniskach?

Przed Komisją Oireachtas ds. Covid-19 stawili się urzędnicy z Departamentu Transportu i poinformowali o możliwych działaniach, jakie mogą pojawić się na lotniskach i w portach morskich.

Chodzi o wprowadzenie większej ilości i bardziej szczegółowych kontroli zdrowotnych podróżnych, a co ciekawe, proponuje się, aby badaniom w kierunku ewentualnego zakażenia koronawirusem, poddawani byli zarówno przylatujący, jak i odlatujący z wyspy.

Departament Transportu zaznaczył, że w tej sprawie ściśle współpracuje z Ministerstwem Zdrowia, z którym nakreśla lotniskowy plan badań kontrolnych.

Obecnie mówi się, że podstawą działań będzie pomiar temperatury, co będzie kwalifikować lub nie, do lotu, a osoby z gorączką, miałyby kierowane być na szczegółowe badania oraz dwutygodniową kwarantannę i to obowiązkowo.

Nowe regulacje są dopiero w fazie omawiania, a i sprawdza się ich zgodność z Konstytucją Republiki Irlandii, by w chwili wprowadzenia, nie można było ich zakwestionować. W tej sprawie przeciwnicy testowania na lotniskach i w portach morskich mogą być na przegranej pozycji, bo wola wprowadzenia obowiązkowych badań dla osób przylatujących na wyspę, jest zarówno po stronie rządowej, jak i obserwuje się taką u większości ugrupowań opozycyjnych, które zasiadają w irlandzkim parlamencie.

W związku z tym już wkrótce, możemy doczekać się m.in. pomiaru temperatury na lotniskach, a podejrzani, zostaną odizolowani, więc pozbawieni możliwości opuszczenia wyspy, jak i swobodnego poruszania się po niej, kiedy postawią swoją stopę na irlandzkiej ziemi.  

Bogdan Feręc

Źr: Oireachtas TV

Polska-IE: Udostępnij...
EnglishIrishPolishRussianSpanish
EnglishIrishPolishRussianSpanish