Comreg chce ukarać Eir ogromną grzywną

Organ regulacyjny rynku telekomunikacyjnego w Irlandii uważa, że Eir, wciąż stosuje wobec swoich klientów zawyżone ceny na świadczone usługi, co może doprowadzić do nałożenia kolosalnej grzywny.

Wg Comreg, sprawa dotyczyć ma ponad 71 000 klientów, a w ich przypadku, Eir, zastosować miał nadmierne wzrosty cen, co jest niezgodne z przepisami. Jak dodaje Comreg, „taka praktyka jest powszechna, trwa i wpływa na bardzo dużą liczbę klientów miesięcznie”. Uznano też, że dostawca usług telekomunikacyjnych, nie ma woli zmiany postępowania i do Sądu Najwyższego, wpłynął już wniosek o ukaranie Eir grzywną.

W zawiadomieniu do sądu znalazł się też zapis, że Eir, powinien naprawić poczynione potencjalnie szkody i dokonać zwrotu nadpłaconych przez klientów kwot, co będzie zadośćuczynieniem wobec osób, które spotkały się z nadmiernymi cenami.

Comreg krytykuje też mocno samo postępowanie Eircom Ltd i nie znaleziono dowodów, by Eir próbował naprawić wadliwe w ocenie organu regulacyjnego szkody, więc nadmierne opłaty, wciąż są pobierane. Rzecznik Comreg:

– Comreg przeprowadził szereg dochodzeń sprzed ponad sześciu lat w sprawie nadmiernych opłat od klientów przez Eircom, a Eircom został skazany czterokrotnie w latach 2015-2018 za nadmierne obciążanie klientów. Pomimo tych wyroków skazujących, Comreg nadal otrzymywał i badał skargi dotyczące nadmiernego obciążenia klientów.

Innego zdania jest firma telekomunikacyjna, która twierdzi, że nie czuje się w tej sprawie winna, więc zapowiada ostrą walkę sądową z Comreg.

Rzecznik Eir stwierdził w odpowiedzi na zarzuty organu regulacyjnego:

– Zaprzeczamy tym zarzutom i będziemy energicznie bronić tej sprawy.

Rozwiązanie tej sprawy może mieć wpływ na tysiące użytkowników telefonów i sieci szerokopasmowej Eir i to zarówno w przypadku, jeżeli sąd przychyli się do zdania Comreg, jak i Eir. Co ciekawe, są w tym zakresie już precedensy, bo inne sieci telekomunikacyjne, także oskarżone zostały przez Comreg o stosowanie krzywdzących systemów naliczania opłat i np. Tesco Mobile, musiało zwrócić pieniądze 27 500 swoich klientów, natomiast Virgin Media, uderzył w 107 000 klientów.

O ile Sąd Najwyższy uzna, że Eir stosował nieodpowiednie naliczanie opłat, to wtedy, na operatora nałożona zostanie najwyższa, jak do tej pory, grzywna na irlandzką firmę telekomunikacyjną, bo w kwocie 11,5 mln €, a Eir, będzie zmuszony również zadośćuczynić straty swoim klientom, co też może zamknąć się kwotą idącą w kilka milionów euro.

Bogdan Feręc

Źr: Independent

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Rada Ministrów pode
UE uruchomi wszelkie