Co z irlandzkimi maturami?

Gabinet ma duży problem z podjęciem ostatecznej decyzji dotyczącej Leaving Cert, ale musi się w końcu zdecydować na jakieś rozwiązanie.

To może nadejść już jutro, ponieważ zapowiedziano, że właśnie we wtorek, na posiedzeniu Rady Ministrów, omawiana będzie kwestia matur i maturzystów, co zakończy okres niepokoju oraz niejasności. Premier Martin stwierdził, że sprawę należy doprowadzić do jakiegoś końca, a rząd, powinien ustalić, jak postępować z uczniami, którzy w tym roku mieli przystąpić do zdawania Leaving Cert.

Proponowanych rozwiązań jest kilka, a te sugeruje resort edukacji, więc wybór będzie całkiem spory.

Rząd omawiać ma jednak trzy główne modele postępowania z maturzystami i najbardziej prawdopodobne są obecnie albo zawieszenie tegorocznych matur, albo przeniesienie ich na inny termin przed końcem roku szkolnego, albo ocenianie uczniów na postawie dotychczas uzyskanych ocen.

Co należy podkreślić, już dzisiaj, ministrowie omawiać będą plan postępowania z ocenianiem osób, które miały w tym roku podchodzić do Leaving Cert, co da pierwsze konkrety. Mówi się też, że decyzja, może być podjęta do końca tego tygodnia, ponieważ w sprawie wypowiadać będą się także związki nauczycielskie, więc i ten głos w dyskusji będzie wzięty pod uwagę.

Bogdan Feręc

Źr: The Irish Times

Polska-IE: Udostępnij
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian