Co z egzaminami Leaving Cert?

W Ministerstwie Edukacji toczą się ożywione rozmowy, jak rozwiązać problem z egzaminami, a w przestrzeni publicznej rośnie ilość spekulacji i pojawiają się pomysły.

Dzisiaj do Departamentu Edukacji dostarczona zostanie propozycja możliwych rozwiązań, a tę przedstawią związki reprezentujące nauczycieli, ale nie wiadomo, jakich można spodziewać się w niej sugestii. Wcześniej pojawiła się informacja, że nauczyciele raczej nie widzą możliwości powrotu w tym roku szkolnym uczniów do klas, gdyż nie będzie możliwości zapewnienia im odpowiedniego dystansu społecznego, więc idąc za ciosem, nie powinno być też możliwości zorganizowania egzaminów.

Tego dowiemy się dzisiaj, ale jedna z propozycji, a ta ujrzała światło dzienne wczoraj, mówiła, iż egzaminy Leaving Cert powinny być w tym roku odwołane, a oceny wystawione na podstawie dotychczasowych wyników.

Departament Edukacji i Umiejętności omawia teraz te kwestie z wieloma zainteresowanymi stronami, w tym z przedstawicielami uczniów, rodziców, nauczycieli, Państwową Komisją Egzaminacyjną, National Educational Psychological Service oraz National Council for Curriculum and Assessment, a wszyscy są zgodni, że ten ostatni pomysł, może być zakwestionowany ze względu na brak legalności.

Wątpliwości w tej ostatniej kwestii zgłosiło m.in. ugrupowanie Sinn Féin, które mówi, iż nie ma odpowiednich przepisów, aby oceniać uczniów po zaledwie półrocznej nauce.

Nie wiadomo więc, co stanie się z uczniami, nie wiadomo jeszcze, w jakiej formie, i czy w ogóle egzaminy będą się odbywać, a i nie wiadomo, czy nie będzie powrotu do wcześniejszego pomysłu, czyli powtórki roku szkolnego.

Bogdan Feręc

Źr: The Times

Polska-IE: Udostępnij...
Lotnictwo przewiduje
Sektor turystyczny n
EnglishIrishPolishRussianSpanish
EnglishIrishPolishRussianSpanish