Co wolno po decyzji rządu

Tak, jak zapowiedział, zrobił, chociaż nie obyło się bez pewnych zgrzytów, ale premier Martin, wywiązał się z obietnicy i od wtorku, będziemy mieli niższy poziom ograniczeń.

Zmieni się wiele w porównaniu do tego, jak bardzo ograniczać musimy się obecnie, więc okres przedświąteczny, z całą pewnością da nam możliwość życia zbliżonego do normalności, jednak nadal, powinniśmy zachować rozsądek i uważać na swoje zachowania.

Rząd wbrew części zaleceń, jakie wydał Krajowy Zespół ds. Zdrowia Publicznego, zezwolił na uruchomienie handlu detalicznego, jednak gabinet zalecił w formie prośby, żeby maseczki, noszone były również na zewnątrz, gdzie nie ma takiego obowiązku i wszędzie tam, gdzie znajduje się większa ilość osób. We wtorek otwarte zostaną sklepy, siłownie, zakłady fryzjerskie, inne usługowe oraz kościoły, a w restauracjach i pubach z własną kuchnią, spotykać się będą mogły grupy do 6 osób i nie ma w tym przypadku ograniczeń czasowych, a otwarte zostaną w piątek 4 grudnia.

W przypadku świąt zezwala się na odwiedziny osób z dwóch innych gospodarstw domowych, jednak prawo to obowiązywać będzie przez niecałe trzy tygodnie od 18 grudnia, a i nie powinno się go nadużywać. Tego samego dnia zniknie przepis o zakazie podróży między hrabstwami i taki stan rzeczy potrwa do 6 stycznia 2021 roku.  

W swoim wystąpieniu premier Micheál Martin poprosił mieszkańców Irlandii, aby w trzecim poziomie ograniczeń, kierowali się zdrowym rozsądkiem, żeby nie zniweczyć tego, co wspólnie i dużym wysiłkiem zostało osiągnięte. Szef rządu podkreślił, że nie zmieniły się priorytety jego gabinetu i nadal chronić chce społeczeństwo, szczególnie grupy wrażliwe, do czego powinniśmy dołączyć i my. Martin dodał, iż nowe zalecenia są wynikiem konsensusu pomiędzy zaleceniami Krajowego Zespołu ds. Zdrowia Publicznego a opiniami ministrów i potrzebami kraju, a dodatkowo odpowiadają okresowi, w jaki właśnie wchodzimy.

W kwestii podróży zagranicznych premier Martin stwierdził, że rząd nie zabroni świątecznych podróży i odwiedzania rodzin, ale rząd, do tego nie zachęca i prosi, aby kierować się europejskim systemem informacji epidemiologicznej, więc oznaczeniami, jakie cotygodniowo wprowadza ECDC oraz wysokością zakażeń w innych państwach.

Wg premiera, nie ma możliwości, aby ilość zakażeń utrzymać na obecnym, stosunkowo niskim poziomie, a otwarcie kraju, przyczyni się do wzrostu ilości zakażeń, jednak Micheál Martin ma nadzieję, że nie będzie to ilość, która wpływać będzie na całą populację wyspy i nakaże ponownie wprowadzić wyższy stopień ograniczeń.

Bogdan Feręc

Źr: Gov.ie

Polska-IE: Udostępnij
‘No alternative to
Midlands Polish Comm
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian