Co świętujemy 1, 2 i 3 maja?

Majowe triduum to okazja do przypomnienia, co w te właśnie dni świętujemy, a jest o czym mówić, bo świętowaniu oddajemy się zarówno w Irlandii, Polsce, ale i na świecie.

Z 1 maja jest łatwo, bo to zwyczajowo dzień nazywany Świętem Pracy lub Świętem Ludzi Pracy, chociaż w oficjalnym nazewnictwie spotkamy się z nazwą Międzynarodowy Dzień Solidarności Ludzi Pracy. Święto w Polsce nie jest już tak hucznie obchodzone, jak miało to miejsce w czasach świetności PRL-u, czyli Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej, a odbywały się wtedy pochody, na których spotykali się pracownicy wszystkich prawie zakładów pracy i z uśmiechem na ustach, maszerowali głównymi ulicami miast.

Część osób brała udział w tych komunistycznych manifestacjach z ochotą, ale byli też tacy, których należało lekko przymusić. Istotne jest również, że pracownicy z czasów PRL-u byli często też przekupywani, by wziąć udział w pierwszomajowym pochodzie i panie dostawały ówcześnie w ramach zachęty towary deficytowe, a były to np. rajstopy. Z panami była inna sytuacja, bo zdarzało się, że mieli do wyboru udział w pochodzie i przydział wczasów w ośrodku wypoczynkowym zakładu pracy, albo wypadali z takiej listy i musieli zadowolić się urlopem u rodziny na wsi.

2 maja w Polsce to dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej, ale też Dzień Polonii i Polaków za Granicą. Tego dnia zachęca się Polaków na całym świecie, aby eksponowali barwy narodowe, więc te wywieszali w oknach, a nawet przystrajali nimi swoje samochody. Dzień Flagi został ustanowiony przez Sejm RP w 2004 roku. To święto, które wyrażać ma szacunek do flagi i propagować wiedzę o polskiej tożsamości oraz symbolach narodowych. Dzień Polonii i Polaków za granicą, ustanowiony został przez Sejm RP z inicjatywy Senatu RP w 2002 roku i przypominać ma o milinach Polaków rozsianych na całym świecie.

2 maja w Irlandii. W języku irlandzkim maj znany jest jako Bealtaine. W czasach przedchrześcijańskich święto Bealtaine zwiastowało nadejście lata i koniec ciemnych miesięcy w roku. Bealtaine oznacza również „jasny ogień”, a ten festiwal był rzeczywiście obchodzony przy ogniskach rozpalanych na wszystkich głównych wzgórzach Irlandii. Jedna z ówczesnych tradycji polegała na przeganianiu krów między dwoma dużymi ogniskami, aby oczyścić stado i przynieść szczęście. 2 maja w Irlandii, czyli May Day, to tradycyjnie pierwszy poniedziałek maja i oznacza nadejście celtyckiego lata.

3 maja to święto uchwalenia Konstytucji 3 Maja, która była jedną z pierwszych na świecie. Wyprzedziła ona m.in. Konstytucję Francuską. Konstytucja uchwalona została przez Sejm Czteroletni, który zwołano w październiku 1788. Święto Konstytucji 3 Maja na stałe weszło do polskiego kalendarza świąt państwowych w 1919 roku, chociaż w czasach okupacji  i później było zdelegalizowane. Po II wojnie światowej obchodzono je do 1946, kiedy to w wielu miastach doszło do krwawych demonstracji studenckich. Od tego czasu władze zabroniły publicznego świętowania, a próby manifestowania były często tłumione przez Milicję Obywatelską (MO). Następnie święto to zostało oficjalne zniesione ustawą z 18 stycznia 1951 o dniach wolnych od pracy. Dopiero w roku 1981 ponownie świętowano to historyczne wydarzenie, a świadczą o tym gazety codzienne z tego okresu m.in. Trybuna Ludu, Głos Robotniczy i Życie Warszawy. Święto Narodowe Trzeciego Maja przywrócono ustawą z 6 kwietnia 1990 (weszła w życie 28 kwietnia). Tego samego roku obchody święta 3 maja odbywały się na pl. Zamkowym w Warszawie w obecności ówczesnego prezydenta RP Wojciecha Jaruzelskiego.

Opr: Bogdan Feręc

Źr: materiały prasowe

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
EnglishGaeligePolskiУкраїнська
EnglishGaeligePolskiУкраїнська