Co oznaczają kroczące ograniczenia?

Nie udało się przetrwać świąt bez podnoszenia poziomu ograniczeń i gabinet, zmuszony był podjąć decyzję o zaostrzeniu zasad bezpieczeństwa zdrowotnego.

Te, które zaczną obowiązywać, trwać będą do 12 stycznia 2021 roku, a wtedy, rząd zbierze się ponownie i oceni sytuację w kraju, by utrzymać, obniżyć lub wprowadzić dodatkowe ograniczenia, chociaż z zapowiedzi wynika, że rządzący, chcieliby utrzymania ich na niezbyt rygorystycznym poziomie, by nadal możliwe było działanie państwa.

Wizyty domowe:

– Od 26 grudnia do 1 stycznia zezwala się na odwiedziny rodzin i znajomych, ale mogą robić to jednocześnie osoby, wyłącznie z jednego gospodarstwa domowego. Od 1 stycznia takie wizyty będą zabronione, o ile nie zachodzi nagła, wyraźna lub inna niezbędna potrzeba, w tym opieka nad osobami starszymi, dziećmi lub chorymi.

Restauracje i hotele:

– Restauracje oraz puby, które serwują jedzenie, a mogły być do tej pory czynne, zamknięte zostaną 24 grudnia o godzinie 15:00. W przypadku hoteli – te zostaną zamknięte 26 grudnia, ale przebywać w nich będą mogli goście, którzy już tam są, dokonali rezerwacji i zameldowali się przed datą zamknięcia.

Sklepy i punkty usługowe:

– Supermarkety, sklepy i apteki, pozostaną otwarte, ale w przypadku mniej istotnych sklepów, jak np. odzieżowych i obuwniczych, muszą one wprowadzić pełne zasady bezpieczeństwa oraz zachęca się sprzedawców do rezygnacji z wprowadzania styczniowych promocji. Zakłady fryzjerskie i kosmetyczne, mogą być czynne do Wigilii, a następnie ponownie zostaną zamknięte.  

Kościoły:

– Od 26 grudnia Msze Święte dostępne będą wyłącznie w formie online, a od 26 grudnia do 1 stycznia w weselach będzie mogło uczestniczyć do 25 osób. Od 2 stycznia ilość gości weselnych ograniczona zostanie do sześciu.

Podróże:

– Nie zleca się podróżowania po kraju i wyjazdów zagranicznych, ale podróże pomiędzy hrabstwami, zabronione zostaną dopiero 26 grudnia. Nie ma natomiast nakazu powrotu do hrabstwa zamieszkania, wraz z wejściem w życie nowych ograniczeń, bo będzie do niego można wrócić, w dowolnej chwili. Zakaz podróży do Wielkiej Brytanii przedłużony zostaje do 31 grudnia, co ma związek z nowym szczepem koronawirusa.

Szkoły:

– Placówki edukacyjne zostaną otwarte w styczniu, zgodnie z planem.

Ośrodki sportowe:

– Siłownie, ośrodki wypoczynkowe i baseny pozostaną otwarte, ale nie będzie można w nich ćwiczyć i zażywać innych form rekreacji grupowej. Obowiązują też ograniczenia, które dotyczą sportów zespołowych oraz sportów halowych, bo treningi drużyn, mogą odbywać się wyłącznie na wolnym powietrzu i w niewielkich grupach. Mecze i inne wydarzenia sportowe są niedozwolone, a wyjątkiem są sporty elitarne.

Wprowadzając nowe zasady, rząd zapowiedział, iż uruchomi dla firm dotkniętych wprowadzeniem tych ograniczeń i powrotem do piątego poziomu obostrzeń, dodatkowe finansowanie, w tym różne formy wsparcia dla poszczególnych branż. Osoby, które stracą czasowo zatrudnienie, ponownie mogą liczyć na wsparcie ze strony Social Welfare, ponieważ przyznany zostanie im zasiłek pandemiczny.

Bogdan Feręc

Źr: Gov.ie/Independent

Polska-IE: Udostępnij
Four detained after
Szczepionka poradzi
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian