Co oznaczają irlandzkie ostrzeżenia pogodowe

Weszliśmy właśnie w okres złej pogody na irlandzkiej wyspie, bo jesień, zima i początek wiosny, to dużo alertów pogodowych, a warto sobie przypomnieć, co one oznaczają.

Met Éireann to nic innego, jak Narodowa Służba Meteorologiczna, która w 1950 roku, wpisana została do rejestru Światowej Organizacji Meteorologicznej, więc jest oficjalną pogodynką.

W statucie Met Éireann przeczytamy, że jedną z ról tej instytucji jest ochrona życia, zapewnienie bezpieczeństwa mieszkańcom wyspy i oczywiście przekazywanie rzetelnych informacji o stanie pogody. Met Éireann to także przekazywanie codziennych informacji o zagrożeniach, a te kierowane są do władz krajowych i lokalnych, ale i wydawane są ostrzeżenia o potencjalnych szkodach materialnych, jakie może wywoływać irlandzka aura.

O ile przyjrzymy się samym ostrzeżeniom, to pojawiają się główne, pomiędzy godzinami 10:00 a 12:00, by następnie wprowadzane były aktualizacje, jeżeli zachodzi taka konieczność. Standardowo alerty pogodowe pojawiają się na około 60 godzin przed spodziewaną zmianą pogody, a zawsze dotyczą potencjalnych zagrożeń. Często zdarza się tak, że ostrzeżenia wydawane są na 7 dni przed możliwymi zdarzeniami pogodowymi, ale wtedy, nie mają nadanego statusu, a są jedynie zapowiedzią możliwości wprowadzenia alertu pogodowego.

Głównymi czynnikami, jakie powodują wydanie ostrzeżenia pogodowego, są spodziewane obfite opady deszczu lub śniegu, silny wiatr, a także temperatura, ale wszystkie uzależnia się od pory roku, gdyż może być też wydany komunikat o warunkach suszy, co miało miejsce kilka lat temu.

Obecnie w Irlandii obowiązują trzy poziomy alertów związanych z pogodą, więc jest to żółty, pomarańczowy i czerwony, który wprowadzany jest najrzadziej, a określa ekstremalne wydarzenia atmosferyczne.

Poziom żółty oznacza, iż mogą wystąpić nieprzewidziane zjawiska pogodowe, w tym ciężkie opady deszczu lub śniegu, ale może też silnie wiać, lub temperatura spadnie albo wzrośnie powyżej wartości rzadko spotykanych w Irlandii. Alert w tym kolorze wprowadzony może być miejscowo lub na obszarze całego kraju i nie oznacza zakazu opuszczania pomieszczeń.

Poziom pomarańczowy mówi o dokładnie takich samych zjawiskach atmosferycznych, jednak o znacznie większym natężeniu, a często zaczyna obowiązywać, kiedy nad wyspę wchodzi huragan. Alert pomarańczowy wprowadzany jest również ze względu na niebezpieczne lub uciążliwe wydarzenia pogodowe, a wtedy, może pojawić się zalecenie pozostania w pomieszczeniach zamkniętych. Alert wprowadzany jest lokalnie lub na ternie całego kraju.

Poziom czerwony to sytuacje ekstremalne z dużym zagrożeniem dla życia ludzi, a i mówi się wtedy o klęskach żywiołowych. Warunki atmosferyczne są wtedy wyjątkowo niebezpieczne, destrukcyjne i o wysokim lub nawet bardzo wysokim stopniu zagrożenia dla życia ludzkiego. Zalecane jest wtedy, pozostanie w pomieszczeniach zamkniętych, a władze kraju w porozumieniu z Met Éireann i Centrum Kryzysowym, mogą wprowadzić nakaz pozostania w domach. Alert wprowadzany jest lokalnie lub na ternie całego kraju.

System ostrzeżeń, który obowiązuje aktualnie w Irlandii, zgodny jest z międzynarodowymi normami oraz wpisuje się w europejski systemem Meteoalarm.

Met Éireann to też „chłopiec do bicia”, a oskarża się tę instytucję o podawanie nieprawdziwych lub sprzecznych informacji, albo też takich, które nie przystają do zapowiadanych zjawisk meteorologicznych. Jest jednak proste wytłumaczenie tej sytuacji i Narodowa Służba Meteorologiczna dodaje, że przewidzieć pogodę na tydzień do przodu, jest bardzo trudno, a największą sprawdzalność, chociaż na poziomie ok. 90%, mają prognozy 3-dniowe. Jak mówią przedstawiciele Met Éireann, również te prognozy obarczone są dosyć wysokim błędem, bo pogoda, jak dzieje się to od zarania dziejów, była, jest i prawdopodobnie będzie, nie do ujarzmienia, więc i prognozy, będą trochę wróżeniem z fusów, czyli należy je traktować, jako możliwość wystąpienia zjawisk pogodowych.

Bogdan Feręc

Źr: Met Eireann

Polska-IE: Udostępnij
Prawie 300 000 osób
Poziom piąty ograni
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian