Co kryje się w budynkach rządowych. Część 1

Mieszkańcy Dublina prawie codziennie mijają Leinster House, czyli kompleks budynków rządowych, ale ogrodzenie i fasada to jedno, a wnętrza, to całkiem coś innego.

Sam budynek powstał ponad 100 lat temu, a kamień węgielny pod jego budowę położył król Edward VII 28 kwietnia 1904 roku. Oficjalne otwarcie nastąpiło 8 lipca 1911 roku, a dokonał tego syn Edwarda VII, król Jerzy V. Pierwotnie budynek miał spełniać funkcję naukową, w którym miała znajdować się uczelnia wyższa, jednak z biegiem czasu, zaczęto wykorzystywać go do spotkań politycznych, a to za sprawą przestronności sal, jakimi dysponował.

Projektantami Leinster House byli Sir Aston Webb i Thomas Marley Deane, którzy za ten projekt nagrodzeni zostali odznaczeniami Królestwa Wielkiej Brytanii.

Obecne budynki rządowe zbudowane są z kamienia portlandzkiego, który pochodzi z południowej Anglii, a także z granitu wydobytego z kamieniołomów Ballyknocken w pobliżu Blessington z hrabstwa Wicklow.

W 1926 roku, czyli już po uzyskaniu niepodległości, budynek przejął University College Dublin, by opuścić go ostatecznie w 1989 roku, kiedy przejął go Urząd Robót Publicznych. W marcu 1990 roku przeprowadzono prace renowacyjne i remontowe, a w grudniu 1990 roku, budynek przekazany został w stan majątku Department of the Taoiseach.

Urząd premiera podjął decyzję, iż budynek zostanie włączony do substancji budynków rządowych, więc będzie należał do kompleksu nazywanego obecnie Leinster House.

W kolejnej części odwiedzimy wnętrza budynków rządowych, w tym kilka sal, w których odbywają się  posiedzenia irlandzkiego rządu.

CDN…

Bogdan Feręc

Źr/Zdj: Gov.ie

Polska-IE
EnglishIrishPolishRussianSpanish
EnglishIrishPolishRussianSpanish