Co dalej ze sprawą Komisja Europejska przeciwko Apple i Irlandia?

Sprawa nie zakończyła się 15 lipca tego roku, kiedy Sąd Unii Europejskiej zdecydował, że racje w sporze miały Irlandia oraz Apple.

Z tego wynika, że Apple, nie musi wpłacić do kasy irlandzkiego fiskusa 13,1 miliarda euro, plus odsetki, by być w zgodzie z interpretacją przepisów przyjętych przez Komisję Europejską. Ta sprawa będzie miała jednak dzisiaj kolejną swoją odsłonę, bo właśnie Komisja Europejska, spotka się na specjalnie zwołanym w tej sprawie posiedzeniu i zadecyduje, czy wyrok uzna, czy może ten odrzuci i nadal prowadzić będzie krucjatę na rzecz odebrania firmie Apple prawie 15 miliardów euro.

Sąd Unii Europejskiej w swoim wyroku wyraźnie stwierdził jednak, że KE niesłusznie uznała, iż ​​dwóm irlandzkim przedsiębiorstwom, więc Apple Sales International i Apple Operations Europe, przyznano selektywną korzyść gospodarczą, a co za tym idzie, pomoc państwa.

Takie orzeczenie odsuwa roszczenia Komisji Europejskiej, chociaż ma ona możliwość odwołania się od wyroku. Jeżeli członkowie KE stwierdzą, że wyrok jest dla nich krzywdzący i pozostaną przy swoich przekonaniach, mogą skierować sprawę do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

Co ważne, już niewiele czasu zostało na podjęcie ostatecznej decyzji, bo termin złożenia odwołania, upływa dzisiaj o północy.

Wczoraj wieczorem irlandzki rząd poinformował, że nie ma jeszcze żadnych sygnałów płynących z Komisji Europejskiej, jaka będzie ich decyzja, a to może oznaczać, że Komisja Europejska odstąpi od odwołania albo będzie wręcz przeciwnie i decyzja podjęta zostanie w ostatniej chwili, co ponownie rozpocznie drogę procesową.

Z informacji, jakie przekazuje portal Politico Europe, należy się jednak spodziewać odwołania w tej sprawie, ponieważ w KE panuje pogląd, że Apple, skorzystało jednak z nadmiernej pomocy państwowej Irlandii.

Bogdan Feręc

Źr: Politico Europe

Polska-IE: Udostępnij
Krytyka rządu przyb
Szef Ryanair kpi z m
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian