Co będzie wolno od jutra?

Ważne jest, że piąty poziom ograniczeń pozostaje, ale rząd podjął decyzję o wprowadzeniu do niego modyfikacji, a te, chociaż niewiele, ale trochę ułatwią nasze covidowe życie.

Ważną informacją jest ta skierowana do rodziców, bo już jutro, wszyscy uczniowie wracają do szkół, niezależnie od poziomu nauczania.

To jedna z pierwszych dobrych informacji w tym roku, a dzieje się tak po ponad 100 dniach od ponownego wprowadzenia piątego poziomu ograniczeń, czyli od 30 grudnia 2020 roku. 12 kwietnia, to pierwszy z terminów w tym miesiącu, kiedy zmieniają się nałożone rygory, a kolejnych doczekamy się już pod koniec tego miesiąca.

Od jutra wolno będzie:

– Podróżować po hrabstwie, które się zamieszkuje na stałe, lub maksymalnie 20 km od domu, o ile zmuszeni jesteśmy przekroczyć jego granice.

– Szkoły wszystkich poziomów zaczną działać w trybie stacjonarnym.

– Osoby z dwóch gospodarstw domowych będą mogły spotykać się na świeżym powietrzu, ale z zachowaniem bezpiecznego dystansu. Spotkania mogą mieć formę towarzyską lub rekreacyjną, jednak nie mogą być organizowane w domowych ogródkach. Podczas wszelkich spotkań, również towarzyskich, zaleca się noszenie osłon twarzy.

– Uruchomione zostaną place budów mieszkaniowych, projekty realizowane w ramach inwestycji związanych z nauką wczesną oraz opieką nad dziećmi.

– Jutro wygaśnie też ogólne moratorium na eksmisje, ale nie można nikogo zmusić do opuszczenia mieszkania wcześniej, niż 23 kwietnia 2021 r.

Zasady, jakie zaczną obowiązywać jutro, a właściwie o północy, będą miały zastosowanie do chwili, kiedy rząd podejmie kolejną decyzję o luzowaniu lub zniesieniu obowiązujących ograniczeń. Z informacji przekazanej w ostatnich dniach przez Department of the Taoiseach wiemy, iż istotnych zmian, oczekiwać możemy dopiero po 5 maja tego roku.

Bogdan Feręc

Źr: Gov.ie

Polska-IE: Udostępnij
Czas się przygotowa
Bez kwarantanny dla
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian