Cios w ministra Ryana. Terminale gazowe muszą powstać

Minister transportu i środowiska Eamon Ryan otrzymał kolejny cios, a przychodzi po fali krytyki, jaka wylała się na niego, gdy odmówił udzielenia swojej zgody na budowę terminali gazowych na wyspie, a wtórował mu w tym irlandzki Urząd Planowania.

Tym razem regulator energetyki w Irlandii stwierdził, że Irlandia, nie jest bezpieczna energetycznie i musi mieć wiele zabezpieczeń na wypadek przerw w dostawach nośników energii, a obecnie uznawanych za najczyściejsze, więc gazu. Oife MacEvilly, przewodnicząca Komisji Regulacji Usług Komunalnych (CRU), powiedziała, że kraj ten złamał unijne zasady bezpieczeństwa energetycznego, ponieważ większość używanego w kraju gazu przepływa dwoma podwodnymi rurociągami z Wielkiej Brytanii, która nie jest już w UE.

To z kolei powoduje, że Irlandia uzależniona jest od gazu z kraju trzeciego i brakuje jej alternatywnych źródeł odbioru skroplonego gazu ziemnego.

Dlatego potrzebne jest, aby w kraju powstały rozbudowane terminale gazowe, w tym miejsca do odbioru go ze statków, ale też magazyny, które będą zabezpieczać Irlandię na wypadek dużego zapotrzebowania na ten właśnie nośnik energii. Jako przykład Oife MacEvilly podała okres sprzed kilku lat, kiedy nad wyspę dotarł zimny front atmosferyczny, okrzyknięty „Bestią ze Wschodu”. Wtedy zapotrzebowanie na nośniki energii skokowo wzrosło, więc na takie m.in. sytuacje kraj musi być gotowy.

Nie ma też pewności, mówiła dalej pani MacEvilly, czy Wielka Brytania, nie będzie w przyszłości ograniczała dostaw gazu do Irlandii, a wcale nie musi być to wojna energetyczna, bo jest też kilka innych możliwości, nie wyłączając z tego awarii rurociągu. Nie można więc nadmiernie polegać na dostawach od naszego wschodniego sąsiada, czyli trzeba zdywersyfikować źródła dostaw i mieć gdzie przechowywać gaz.

Oife MacEvilly jest również zdania, iż kraj powinien rozbudować lądową sieć przesyłu gazu do odbiorców, by usprawnić cały proces dostarczania go do różnych zakątków kraju.

Komisja Regulacji Usług Komunalnych (CRU), co pokreśliła przewodnicząca, zaleci wkrótce rządowi, aby ocenił bezpieczeństwo energetyczne kraju pod względem zaopatrzenia w gaz, a jednocześnie ocenił, jak podaż tego surowca, wpływać będzie na bezpieczeństwo energetyczne mieszkańców.

Ze wcześniejszych informacji wiemy natomiast, że rząd pójdzie raczej drogą rozbudowy terminali gazowych, a i nie będzie specjalnie zwracał uwagi na sprzeciw ministra środowiska, którego przekonywać ma, iż takie działanie stało się obecnie niezbędne.

Wiele osób uważa jednak, że minister Ryan powinien utracić stanowisko, gdyż poprzez jego decyzje, kraj stracił kilka lat, jakie miał na przygotowanie się do rozbudowy gazoportów oraz magazynów i nie jest bezpieczny energetycznie.

Bogdan Feręc

Źr: Independent

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Pracodawcy będą mu
Zniechęcanie przez
EnglishGaeligePolskiУкраїнська
EnglishGaeligePolskiУкраїнська