Cięcia w zasiłku PUP i wygaszanie pomocy dla pracodawców

Podczas dzisiejszego posiedzenia Dáil w czasie odpowiedzi na pytania poselskie wicepremier Leo Varadkar powiedział, że obecnie w kwestii koronawirusa, najwięcej zależy od ludzi.

Szef resortu przedsiębiorczości dodał, iż wprowadzenie zakazu odwiedzin w całym kraju, ale i 4 stopnia ograniczeń w trzech hrabstwach, jest ciosem dla tamtejszych mieszkańców, ale i uderza we wszystkich mieszkańców wyspy. Varadkar dodał jednak, że do koronawirusowych zarządzeń należy stosować się w każdym stopniu ograniczeń, więc zarówno w pierwszym, jak i trzecim oraz piątym. Na sali plenarnej padło też stwierdzenie, iż zachowanie mieszkańców kraju musi się zmienić w każdym hrabstwie, ponieważ wirus krąży wszędzie.

Leo Varadkara pytano też o zasiłek dla osób tracących pracę z powodu podnoszenia poziomów ograniczeń, a w tym zakresie wicepremier nie miał dobrych informacji, gdyż powiedział, że już w styczniu nastąpi przegląd wszystkich programów pomocowych, a może to oznaczać obniżkę wszelkich świadczeń pandemicznych, nawet w przypadku wysokiej ilości zachorowań. Wicepremier przyznał, że wiele osób, odczuje zmiany w płatnościach PUP, ale program pomocy, musi być odpowiedni do możliwości budżetu.

Takiemu postawieniu sprawy sprzeciwił się przedstawiciel Sinn Féin, który uważa, że programy PUP powinny być utrzymane, tak samo, jak dopłaty do wynagrodzeń pracowniczych, a w hrabstwach o wyższym poziomie ograniczeń, powinny wrócić do poprzednich stawek.

Bogdan Feręc

Źr/Zdj: Oirachtas TV

Polska-IE: Udostępnij
Informacja prasowa:
Lotnisko w Shannon m
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian