Chwilowa, czy stała detronizacja?

Ostatnie miesiące w sondażach pokazywały stały element, czyli pierwsze miejsce dla Sinn Féin, jednak dzisiejszy Sunday Business Post poinformował, iż mamy zmianę na pozycji lidera.

Wg badania przeprowadzonego na zlecenie Sunday Business Post, pracownia Red C ustaliła, że najbardziej popularną obecnie partią w kraju jest Fine Gael z poparciem na poziomie 29%. Kolejne miejsce zajęła dotychczasowa liderka sondaży Sinn Féin i w tym przypadku mamy poparcie, które wynosi 27%.

Fianna Fáil stale jest na średnim poziomie, chociaż w ostatnim okresie stara się o odzyskanie elektoratu, ale obecnie popiera ją 16% uprawnionych do głosowania.

Partia Zielonych również nieco zyskała i 5% osób w kraju oddałoby na nią swój głos, a Partia Pracy, wciąż tkwi w marazmie niemocy przebicia się przez pięcioprocentową barierę i zaledwie 3% badanych uważa, że ugrupowania prowadzone przez Alana Kelly, powinno mieć coś do powiedzenia w irlandzkim parlamencie.

Socjaldemokracja rośnie do 5%, a Solidarność w koalicji z PBP ma 3 proc. elektorat. W sondażach zaczyna być też widoczna partia Aontú, a ta, do niedawna, mogła liczyć na zero lub 1 procent poparcia. Obecnie na partię Tóibiína, zagłosować chce 2% respondentów, a na niezależnych swoje głosy planuje oddać 10% społeczeństwa.

Badanie przeprowadzone zostało między 21 a 28 stycznia, natomiast margines błędu wynosi 3,3%.

Bogdan Feręc

Źr: Sunday Business Post/Red C

Polska-IE: Udostępnij
Brytyjczycy w strefi
WANDAL Z NUNCZAKO I
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian