Christmas Bonus dla beneficjentów PUP już 8 grudnia

Asystent sekretarza Departamentu Ochrony Socjalnej Teresa Leonard poinformowała dzisiaj Komitet Wspólny Oireachtas ds. Ochrony Socjalnej, Społeczności, Rozwoju Wsi i Wysp o wypłatach premii świątecznych, które otrzymywać będą świadczeniobiorcy Pandemic Unemployment Paymet.

Ogółem uprawionych do otrzymania Christmas Bonus uprawionych może być do 300 000 osób, a płatności mogą spodziewać się osoby, które otrzymują PUP przez co najmniej 17 tygodni od chwili wprowadzenia i nadal będą nim objęci w tygodniu rozpoczynającym się 3 grudnia 2020 roku. Zasiłek wypłacony zostanie 8 grudnia, wraz ze standardową płatnością PUP.

Jak dodała Teresa Leonard, tylko ta płatność kosztować będzie Skarb Państwa 94 mln €.

Posłowie z Komisji dopytywali również, jak Urząd Ochrony Socjalnej traktuje świadczeniobiorców PUP, ponieważ zdarzały się pewne opóźnienia w wypłatach, a i miały dochodzić do nich głosy, że ludzie odczuwają presję ze strony urzędników.

W tym kontekście przedstawicielka Departamentu Ochrony Socjalnej Teresa Leonard stwierdziła, że opóźnienia zdarzały się z powodu ręcznego przetwarzania wniosków, natomiast wymóg aktywnego poszukiwania pracy jest zasadą programu PUP. Leonard dodała, że urzędnicy z wyjątkową łagodnością podchodzi do tego przepisu, a i z dużą wrażliwością traktowali osoby na zasiłkach pandemicznych i żaden oddział Social Welfare w kraju, nie ścigał z tego powodu żadnego z beneficjentów zasiłku PUP.

Bogdan Feręc

Źr: Oireachtas TV

Polska-IE: Udostępnij
Wróci 5 poziom ogra
Wybrano wybitnych Po
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian