Chris MacManus krytykuje irlandzkie wsparcie dla programu działań militarnych UE

Wsparcie Fine Gael i Fianna Fáil w wysokości 8 miliardów euro z unijnego funduszu obronnego jest haniebne”, powiedział europoseł MacManus.

Poseł Sinn Féin określił wydatki na technologie obronne, jako „niepożądane” i „przedwczesne.

Przemawiając po głosowaniu nad rozporządzeniem ustanawiającym Europejski Fundusz Obronny, eurodeputowany MacManus powiedział:

– W czasach, gdy wszystkie wysiłki powinny być skierowane na wyście z COVID, samo pojęcie marnowania miliardów na technologie obronne jest poza jakimkolwiek racjonalnym myśleniem. Nie wierzę, że Irlandczycy w ogóle popierają ten program militaryzacji. Widok wszystkich posłów do PE Fine Gael i Fianna Fáil głosujących przeciwko naszej poprawce odrzucającej jest ogromnym rozczarowaniem. Myślę, że to haniebne stanowisko, które nie odzwierciedla woli ludzi, których posłowie mają reprezentować. Ta nieetyczna i niechciana droga do militaryzacji UE jest nie do przyjęcia i jest sprzeczna ze wszystkim, za czym UE ma opowiadać. Przez wiele lat eurodeputowani Sinn Féin słusznie wskazywali na to, czym są teraz, czyli próbą zbudowania armii UE. Jest to sprzeczne z wolą obywateli UE i stanowi przeszkodę dla demokracji. Ten raport kształtuje UE jako Unię Obrony i globalnego gracza wojskowego, jednocześnie służąc do subsydiowania sektora obronnego i wojskowego, kompleksu przemysłowego i prawdopodobnie zwiększy eksport broni i militaryzację polityki cywilnej. Nawet gdybyśmy odłożyli na bok bardzo oczywiste kwestie etyczne, jakie stawia ten fundusz, nie mogę sobie wyobrazić nic bardziej obraźliwego dla obywateli UE w tej chwili, niż wpłacanie tak olśniewającej kwoty pieniędzy na cele rozwoju tak zwanych „innowacyjnych” technologii obronnych. Te 8 miliardów mogłoby przynieść ogromne korzyści, pomagając najbardziej dotkniętym państwom członkowskim w wychodzeniu z recesji COVID. To bezduszna zniewaga dla obywateli Unii Europejskiej.

Opr: Bogdan Feręc

Źr: Sinn Fein

Polska-IE: Udostępnij
Tym razem bony na wa
Ministrowie McGrath,
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian