Chorzy są przerażeni – odwołano już ponad 100 000 wizyt

Atak hakerski na HSE nadal mocno odbija się na irlandzkiej służbie zdrowia, która nie może odzyskać sprawności po utracie danych, a to odbija się bezpośrednio na pacjentach.

Jak na swoich stronach informuje irlandzki Zarząd Służby Zdrowia, do tej pory odwołano już ponad 100 000 wizyt ambulatoryjnych, a na tym prawdopodobnie się nie skończy, bo szpitale oraz inne jednostki lecznicze, nie mogą przyjmować chorych.

Duże opóźnienia występują obecnie w przyjmowaniu osób z chorobą nowotworową i poddawanych radioterapii, ale i cierpiący na inne schorzenia nie mogą powiedzieć, by w ich przypadku było lepiej.

W kraju większość poradni ambulatoryjnych zamknięta jest już drugi tydzień i chociaż są pewne oznaki, że sytuacja powoli zacznie wracać do normalności, to proces ten będzie powolnym, a ryzyko dla pacjentów, rośnie z każdym dniem. Szerszy powrót usług medycznych powinien być obserwowany w przyszłym tygodniu, ale to tylko przy założeniu, iż uda się przywrócić informacje z zapasowych baz danych i na tyle zabezpieczyć system, by wirusy, jakie zostały wpuszczone na serwery HSE, nie zostały ponownie aktywowane.

Co ważne, o niejasności w zasadach działania mówią obecnie lekarze rodzinni i pierwszego kontaktu, bo dostali informację, iż nie powinni obecnie kierować swoich pacjentów na wizyty ambulatoryjne, ale nie ma dalszych wiadomości, co zrobić z chorymi, którzy wymagają interwencji specjalisty, chociaż ich stan zdrowia, nie zagraża życiu. Niektórzy z lekarzy pierwszego kontaktu, ignorują zalecenia HSE i wciąż wystawiają skierowania na takie wizyty, co z kolei wywołuje niezadowolenie pacjentów, których ambulatoria, nie mogą przyjąć.

HSE podkreśla, że system skierowań, jaki wykorzystywany jest do rejestracji wizyt ambulatoryjnych, nie działa, więc nie można w nim zarejestrować nikogo, choćby miał 10 skierowań od 10 lekarzy pierwszego kontaktu.

W krytycznych przypadkach, chorych wymagających poważnej lub natychmiastowej interwencji lekarskiej, a najczęściej dzieje się teraz tak z pacjentami onkologicznymi, HSE wykorzystuje prywatną służbę zdrowia, która nie została dotknięta atakiem hakerów. Niektórzy z pacjentów chorych na raka, z całej Irlandii, przewożeni są np. do prywatnego szpitala w Dublinie, gdzie otrzymują odpowiednią pomoc medyczną i prowadzone są z nimi zabiegi niezbędne do utrzymania chorych w odpowiedniej kondycji.

Również laboratoria przeprowadzające analizy próbek pobranych od pacjentów działają w mocno ograniczonej formie, a część materiału pobranego do badań, przesyłana jest do prywatnych placówek, które nie mają swoich baz danych podłączonych do serwerów HSE.

Ogólnie sytuacja medyczna w kraju jest dramatyczna, a nie można się spodziewać, że wszystko wróci do tzw. normy, przed wakacjami, choć takie czynione są zabiegi.

Bogdan Feręc

Źr: Independent

Polska-IE - © MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM
Eksperci obawiają s
Fałszywa Czarna Wdo
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian