Chorzy na cukrzycę mogą uprawiać sport zawodowy?

To FAKT! Nie tylko mogą oni uprawiać sport, ale też odnosić wielkie sportowe sukcesy. Warunkiem jest prawidłowo leczona choroba.

„Nie pozwól, by cukrzycadefiniowała kim jesteś. Jeśli widzisz przed sobą górę zacznij się wspinać i walcz o swoje marzenia” – przekonują zawodnicy zespołu kolarskiego Novo Nordisk Team, którzy po raz trzeci biorą udział w wyścigu Tour de Pologne. To wyjątkowa drużyna kolarska, gdyż składa się z zawodników z cukrzycą typu 1, którzy udowadniają, że mimo choroby, dzięki dostępowi do nowoczesnych terapii, stosowaniu zaleceń lekarza, odpowiedniej profilaktyce oraz ciągłej edukacji diabetologicznej, możliwe jest osiąganie imponujących wyników sportowych.

Czy nadciśnienie wyklucza uprawianie sportu? 

Po czterech pierwszych etapach tegorocznego, 76. Tour de Pologne, Charles Planet, kolarz należący do tego zespołu, uzyskał tytuł najlepszego „górala” i najaktywniejszego zawodnika wyścigu.

Znani sportowcy z cukrzycą 

Warto w tym kontekście wspomnieć też o utytułowanym polskim wioślarzu – Michale Jelińskim – który zdobył wiele medali najważniejszych imprez sportowych na świecie, w tym złoto na igrzyskach olimpijskich w Pekinie, a w tych sukcesach nie przeszkodziła mu cukrzyca typu 1.

Zdjęcie ilustracyjne/Fot. PAP/J.Kaczmarczyk

Ruch

Zapobieganie cukrzycy: dieta i ruch lepsze niż leki

Z kolei pięciokrotny złoty medalista olimpijski w tej samej dyscyplinie (wioślarstwo) Steve Redgrave boryka się z cukrzycą typu 2, którą zdiagnozowano u niego na dwa lata przed olimpiadą w Sydney. To na tych igrzyskach zdobył swoje piąte olimpijskie złoto. W artykule zespołu naukowców Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego poświęconego sportowi zawodowemu osób chorujących na cukrzycę czytamy, że zespół specjalistów opiekujący się Redgravem opracował odpowiednią dietę dostarczającą 7000 kcal na dobę i składającą się z potraw o wysokim indeksie glikemicznym, przy czym przeciętny dzień treningowy tego zawodnika to 12 km biegu, 90 minut wiosłowania oraz ćwiczeń z obciążeniem i na ergonometrze.

Jakiego sportu nie zaleca się osobom z cukrzycą

Są dyscypliny sportowe, które przy tym schorzeniu nie są wskazane. To w pierwszej kolejności:

  • Bobslej
  • Boks
  • Wyścigi konne
  • Latanie
  • Wyścigi samochodowe
  • Paralotniarstwo

Ale uwaga! Sport wyczynowy nie jest oczywiście odpowiedni dla każdego diabetyka. Wszystko zależy od indywidualnego przypadku. Osoby chore na cukrzycę typu 1 powinny zawsze kwestię aktywności fizycznej omawiać z lekarzem, który oszacuje, czy nie istnieją jakieś przeciwskazania i pomoże dobrać wysiłek adekwatny do stanu i możliwości pacjenta. Istotne jest zwłaszcza to, by pacjent był świadomy, że wysiłek może być podejmowany wyłącznie przy względnie dobrym wyrównaniu cukrzycy, co można osiągnąć stosując leki oraz odpowiednią dietę zgodnie z zaleceniami lekarskimi. 

Ruch w cukrzycy/FOT.PAP/M. Kmiecińskie

Senior

Cukrzyca wyklucza intensywny wysiłek fizyczny?

– Osoby z cukrzycą mogą, a nawet powinny, podejmować aktywność fizyczną, bo wraz z odpowiednio dobraną terapią i właściwym zaangażowaniem pacjenta, jest ona jednym z czynników korzystnie wpływających na właściwą kontrolę cukrzycy – podkreśla dr Przemysław Witek z Katedry i Kliniki Chorób Metabolicznych UJCM w Krakowie. 

Zarówno dla osób zdrowych, jak i chorych na cukrzycę optymalny jest jednak umiarkowany, rekreacyjny poziom aktywności fizycznej, np. pływanie, jazda na rowerze albo nordic walking (co najmniej 40 minut, trzy razy w tygodniu). 

Vik, jw zdrowie.pap.pl 

Podziel się:

EnglishIrishPolishRussianSpanish
EnglishIrishPolishRussianSpanish
RSS
Facebook
Facebook
LinkedIn