Chorwacka podróż za ponad 31.000 €

Premier Leo Varadkar oskarżony został o niegospodarność, a wszystko przez jego podróż wojskowym samolotem CASA.

Najdalej w swoich oskarżeniach idzie Fianna Fáil, która mówi, iż to „bezmyślne lekceważenie pieniędzy podatników”, stwierdzając, że podróż premiera do Chorwacji, była bardzo droga, a i nie powinna być finansowana ze środków publicznych. Rzecznik Fianna Fáil ds. edukacji Thomas Byrne wezwał premiera i ugrupowanie Fine Gael, aby zwrócono koszta podróży, a te wynoszą 31.237 €.

Leo Varadkar poleciał rządowym odrzutowcem na konferencję do Zagrzebia, gdzie odbywała się konwencja Europejskiej Partii Ludowej (EPP). Jak dalej mówił rzecznik Fianna Fáil:

– Ten lot był na imprezę polityczną partii i zgodnie ze standardową praktyką, to partie płacą za te sprawy oddzielnie, a nie ze środków rządowych.

W tej sprawie inne zdanie ma rzecznik rządu, który w słowach wyjaśnienia stwierdza, że podróż była połączona z obowiązkami premiera i gabinetu, „a większa część podróży, obejmowała oficjalne interesy rządu i kraju”.

Takiego tłumaczenia nie chce uznać Fianna Fáil, domagając się od rządu, jak i od Fine Gael, zwrotu publicznych pieniędzy. Wg posła z Meath-East, rząd nie powinien, a nawet nie ma prawa pokrywać kosztów przelotu w takich sprawach z pieniędzy publicznych, ponieważ konwencja Europejskiej Partii Ludowej, była imprezą partyjną, nie miała zaś związku z pracami rządu. Miała jednak wpływ na wizerunek Fine Gael, która należy w Parlamencie Europejskim do EPP.

Również Leo Varadkar zabrał głos w tej sprawie, więc powiedział, że głównym celem podróży było spotkanie z premierem Chorwacji Andrejem Plenkoviciem, a wizyta obejmowała także spotkania z irlandzką diasporą w Chorwacji, a odpowiedź została przedstawiona posłowi Byrne w wersji pisemnej.

Do chóru obrońców premiera i kosztów podróży dołączył senator Fine Gael Neale Richmond, a ten przekonywał, iż słowa posła „FF” Byrne, odnoszą się do niewielkiej części podróży, więc uważa, że to nadinterpretacja całej wizyty, a tę kieruje się na inne tory, niż było faktycznie, ponieważ pełny obraz jest diametralnie inny.

Neale Richmond:

– Chorwacja jest kluczowym partnerem Irlandii i w złym kontekście Brexitu. Taoiseach był w stanie nawiązać kluczową dwustronną współpracę z chorwackim premierem Andrejem Plenkoviciem, a także uczestniczył w wydarzeniu Enterprise Ireland i spotkał się ze wspaniałym irlandzkim zespołem dyplomatycznym w Zagrzebiu, gdzie Taoiseach i ministrowie zwykle podróżują samolotami Learjet, ale z powodu problemów technicznych w zeszłym tygodniu odlot był opóźniony i zmuszeni byli następnie podróżować samolotami CASA.

W tej sprawie mamy też inne rządowe wypowiedzi i minister Paul Kehoe stwierdza:

– Ministerialna Służba Transportu Lotniczego (MATS) zapewnia rządowi i prezydentowi niezależną, elastyczną i skuteczną usługę transportu lotniczego, która pomaga w wypełnianiu zobowiązań krajowych i międzynarodowych. Natomiast podróż samolotem CASA, trwała z całości podróży 595 minut.

No tak, czyli mamy właśnie potwierdzenie naszej opinii, którą wraz z redaktorem Tomaszem Wybranowskim wyraziliśmy w piątkowej audycji „Studio Dublin”, gdzie uznaliśmy, że kampania wyborcza już się rozpoczęła. Oznacza to, że takich kwiatków, będziemy mieli z każdym tygodniem więcej, a dotyczyć będą one wszystkich ugrupowań politycznych w kraju.

Bogdan Feręc

Źr: RTE/Extra.ie

Zdj: Irish Air Corps

Podziel się:

Dlaczego zginęła z
Arcybiskup zatrwożo
EnglishIrishPolishRussianSpanish
EnglishIrishPolishRussianSpanish
RSS
Facebook
Facebook
LinkedIn