Choroby serca po przyjęciu szczepionki Covid

The Health Products Regulatory Authority (HPRA), czyli irlandzki organ nadzoru leków i produktów medycznych poinformował o dziewięciu przypadkach, w których stwierdzono różnego typu powikłania związane z prawidłowym działaniem serca, po przyjęciu szczepionek Pfizer i Moderna.

W sześciu przypadkach powikłania wystąpiły po przyjęciu pierwszej dawki szczepionki przeciwko Covid-19, a w trzech po drugiej dawce. Uważa się, że to nieliczne przypadki, gdyż wystąpiły w bardzo dużej grupie osób zaszczepionych, jednak lekarze i specjaliści ds. leków, badają każdy z nich, by określić, co dokładnie spowodowało zaburzenia w pracy serca osób po szczepieniu. W raporcie w tej sprawie dodaje się, iż w niektórych przypadkach za przyczynę chorób serca można było uznać „alternatywne wyjaśnienia”, o czym mówił rzecznik prasowy HPRA.

The Health Products Regulatory Authority dodaje, iż najczęściej stwierdzano zapalenie mięśnia sercowego lub zapalenie osierdzia, a to może objawiać się bólem w klatce piersiowej, gorączką, szybkim biciem serca, zmęczeniem i dusznością.

W tej sprawie wypowiedziała się również Europejska Agencja Leków (EMA), a ta stwierdza, że przypadki związane z zapaleniem mięśnia sercowego, muszą być wymieniane, jako skutki uboczne po podaniu szczepionki, gdy wystąpiły do 14 dni po podaniu wakcyny. Uznaje się również, że niepokojące objawy występowały najczęściej po podaniu drugiej dawki szczepionki, głównie w młodszych grupach wiekowych wśród mężczyzn, a najczęstszymi objawami były duszności, kołatanie serca i ból w okolicy zamostkowej.

W Irlandii o powikłaniach sercowy mówi się w przypadku czterech kobiet i pięciu mężczyzn, a średnia wieku wynosi 51 lat, natomiast zaobserwowano je u osób w przedziale wiekowym 38 – 81 lat.

Firmy Pfizer i Moderna zobowiązane zostały przez EMA, by na swoich ulotkach informacyjnych, zaktualizowały informacje o skutkach ubocznych i dodały informacje o możliwości występowania niepokojących objawów w zakresie problemów z sercem.

*

Jak tak dalej pójdzie, to skutki uboczne i możliwe powikłania wymienione na ulotkach, stanowić będą większą część informacji o tych preparatach.

Bogdan Feręc

Źr: HPRA

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Get your second shot
Łaska irlandzkiej a