Chcesz wynająć dom – podaj PPS, nazwę konta na Facebooku i Twitterze

Problemy mieszkaniowe w Irlandii wywołały nieciekawe zjawisko, bo zarówno właściciele domów, jak i agencje najmu nieruchomości, żądają podania oprócz danych kontaktowych, wielu innych informacji.

W ostatnich miesiącach nasiliło się zjawisko zbierania szczegółowych informacji o potencjalnych najemcach, a właściciele domów oferowanych do najmu oraz reprezentujące ich agencje, chcą, aby podać mnóstwo informacji o sobie, co ma zwiększyć szanse na wynajęcie mieszkania.

Żąda się więc podania numeru PPS, adresów do kont mediów społecznościowych, a i linków do profili ze zdjęciami, które osoba starająca się o wynajęcie mieszkania posiada. W związku z tym należy podać adresy Facebooka, Twittera, Instagrama i LinkedIn, o ile chcemy myśleć o najmie, chociaż niezgodne jest to z przepisami, a i nielegalne, o czym mówi Threshold.

Podobnego zdania jest Komisja Ochrony Danych Osobowych, która już w listopadzie ubiegłego roku stwierdziła, że takie praktyki naruszają prawo, w tym do prywatności, ale może też narazić właściciela lokalu na wiele nieprzyjemności, jeżeli zastosuje się wobec niego zasady określone w przepisach GDPR.

The Residential Tenancies Board dodaje, że numer PPS może być wymagany tylko w jednym przypadku, czyli w chwili rejestracji najmu w RTB.

Co ciekawe, Cathy Finnegan z Threshold powiedziała, że taka praktyka jest coraz bardziej powszechna, a brak danych o numerze PPS lub linków do facebookowo-twitterowych kont, niekiedy prowadzi do przeszkód w postaci odmowy samego obejrzenia mieszkania, nie mówiąc już o najmie.

Threshold otrzymuje też z roku na rok większą ilość zapytań, czy niektóre działania właścicieli domów i agencji najmu są zgodne z prawem, a i Komisja Ochrony Danych, zasypywana jest pytaniami, czy wszystko zgadza się z przepisami, o ile landlord prosi/żąda podania szczegółów dotyczących sfery zawodowej i prywatnej potencjalnego najemcy.

Stephen Faughnan przewodniczący Irlandzkiego Stowarzyszenia Właścicieli Nieruchomości (IPOA), powiedział, że jego organizacja współpracuje z właścicielami nieruchomości, aby informować ich o odpowiednich praktykach dotyczących najemców i uważa, że zdecydowana większość właścicieli działa zgodnie z przepisami.

Faughnan twierdzi jednak, że właściciele nieruchomości mieszkalnych muszą być bardzo uważni podczas procesu wybierania kandydatów, aby mieć pewność, że nie wynajmują nieruchomości „niewłaściwej osobie”, która zniszczy ich mieszkanie lub narazi na inne straty.

Bogdan Feręc

Źr: IPOA/Threshold/RTB/DPC

Znajdź nas:

Brexit będzie anulo
ZAMOŚĆ: DIAGNOŚCI
Translate »
Translate »
RSS
Facebook
Facebook
LinkedIn