Chcesz HAP? Nie możesz mieć dzieci

W kraju problemem mieszkaniowy ocenia się na poziom wysoki, a w jeszcze gorszej sytuacji są osoby i rodziny, które chciałyby wynająć dom lub mieszkanie ze wsparciem systemu HAP.

W niektórych częściach kraju nie oferuje się obecnie żadnego domu do wynajęcia, w którym właściciel zgodziłby się na dopłaty HAP, a w całym kraju było ich 29, z czego 8 właścicieli nie godziło się na rodziny z dziećmi. Informacje te przedstawiła organizacja charytatywna Simon Community, która zaapelowała jednocześnie do rządu, aby zmienił swoją decyzję i utrzymał w mocy moratorium na eksmisje po 1 kwietnia tego roku.

Wg Simon Community już od przyszłego tygodnia możemy w kraju mieć do czynienia z dużą ilością eksmisji, ponieważ realizowane będą te, w których najemcom wypowiedzenia wręczone zostały wcześniej. Mówi się też, że w krótkim czasie na rynku najmu mieszkań nie będzie wcale lub będzie ich na tyle mała ilość, iż z cudem graniczyć będzie znalezienie lokum, nie mówiąc już o przystępności cenowej. Jak ocenia organizacja, w całym kraju bezdomnością zagrożonych jest tysiące rodzin, a wszystkie obecnie korzystają z najmu na rynku prywatnym, a ten uznano za całkowicie pozbawiony dostępności mieszkań.

W Cork, Limerick, Galway i Waterford w dniach od 13 do 15 marca nie oferowano żadnego mieszkania lub domu dla osób korzystających z systemu HAP, jak i nie było takich nieruchomości na przedmieściach Cork, Galway i Limerick. Dodać tu należy, że wysokość dopłat HAP zależy od kilku czynników, więc limity wyznaczają zazwyczaj zarobki, lokalizacja i wielkość gospodarstwa domowego, ale osoba ubiegająca się o taką dopłatę, zobowiązana jest samodzielnie znaleźć mieszkanie. W Limerick maksymalna stawka HAP wynosi obecnie 420 € na jedną osobę, a dla pary lub rodzica samotnie wychowującego dzieci jest to 750 € miesięcznie.

Obecnie stawki HAP są też na tyle niskie, że nie można w kraju znaleźć nawet jednego mieszkania, które odpowiadałoby standardom wyznaczonym przez program HAP, gdyż najem jest wielokrotnie droższy. Co istotne, władze lokalne mają możliwość samodzielnego podnoszenia stawek dopłat HAP, a takim przypadku kwoty mogą wzrosnąć, o 50%, co ma zastosowanie do aglomeracji dublińskiej i 35% w przypadku innych części kraju.

W marcu na 16 obszarów, jakie poddane zostały kontroli w ramach dostępności lokali z dopłatą HAP, 11 nie oferowało żadnej, nie mówiąc już o czynszu, który został wyznaczony przez właścicieli nieruchomości, a mieściłby się w typowych stawkach HAP. Ogólnie w całej Irlandii w dniach badania, czyli 13, 14 i 15 marca, dostępne były 672 nieruchomości mieszkalne, a jest to spadek o 11% w porównaniu do grudnia 2022 roku.

*

Mój komentarz: Wcześniej właściciele domów nie godzili się na zwierzęta, teraz już nawet na dzieci.

Bogdan Feręc

Źr: Independent

Photo by Micaela Parente on Unsplash

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS: