Chcą studiować w Irlandii

Do niedawna, wielu przyszłych studentów, jako kraj do kontynuowania nauki wybierało Wielką Brytanię i jej cieszące się prestiżem uczelnie.

Brexit zmienił nieco zapatrywania młodych ludzi i o ile nadal chcą studiować, to znacznie częściej wybierają Irlandię, niż miało to miejsce jeszcze rok temu. Wg ministra szkolnictwa wyższego Simona Harrisa, to Brexit napędza obecny wzrost zainteresowania studiami w Irlandii, a wnioski o przyjęcie na uczelnię, płyną z całej Europy i wielu innych zakątków świata.

To z jednej strony dobra informacja, a sprawiać będzie też kłopoty przyszłym studentom z Republiki, bo wzrośnie popyt, a podaż miejsc, pozostanie taka sama. Największe problemy z dostaniem się na uczelnię wyższą będą miały osoby na najbardziej popularnych obecnie kierunkach, więc związanych z nowymi technologiami i medycyną, co widać po ilości złożonych wniosków na te właśnie kierunki.

Z danych, które zebrane zostały do 1 lutego tego roku, wynika, że w porównaniu z rokiem ubiegłym, wniosków o przyjęcie na uczelnię wpłynęło o 9% więcej, czyli 79 303. To z kolei oznacza, iż w tym roku złożono o 6268 więcej, a połowa z nich, pochodzi od osób, które nie mieszkają na stałe w Irlandii.

Minister szkolnictwa wyższego cieszy się z tego trendu, a i wyraził przekonanie, że już wkrótce, Irlandia stanie się jeszcze bardziej atrakcyjna dla studentów spoza wyspy.

Bogdan Feręc

Źr: Independent

Polska-IE - © MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM
Zbliża się drastyc
Komisja Emerytalna o
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian