Chcą się szczepić – nie mają gdzie

Setki osób, które chciały się wczoraj zaszczepić, nie mogły tego zrobić, gdyż większość punktów podawania szczepionki, nie akceptuje już wizyt walk-in.

Ma to związek z dużym zainteresowaniem szczepieniami dodatkowymi, które dostępne są obecnie dla większej grupy osób, ale głównie dla pięćdziesięciolatków i osób starszych. Do szczepień dodatkowych, namawiało do niedawna samo HSE, ale i rząd nalegał, na dodatkowy wstrzyk, jednak kiedy mieszkańcy kraju zdecydowali się na ten manewr, właściwie odmówiono im takiej możliwości.

Ważne jest, że rząd i HSE, przestali jakiś czas temu mówić o szczepieniach walk-in, i że nie będzie można już korzystać z tej usługi, więc wejść z ulicy do punktu masowych szczepień i wakcynę otrzymać, a dodawano, iż należy się na szczepienie zarejestrować, jednak nikt nie powiedział w sposób jasny, że walk-in, zostaje zawieszone.

To wywołało niemałe zamieszanie, a i złość wielu osób, które miały nadzieję, że w dogodnym dla nich terminie, otrzymają tzw. dawkę wzmacniającą. Najczęściej z odmową szczepienia spotykano się na UCD i CityWest w Dublinie, ale także w Cork i niektórych innych większych miastach. Wczoraj otwarto też 18 dodatkowych punktów szczepień, do których ustawiały się długie kolejki, ale nikt tam nie informował, że szczepionkę otrzymają wyłącznie osoby zarejestrowane wcześniej.

To z kolei wywołało oburzenie niektórych osób, a te, za pośrednictwem mediów społecznościowych,  wzywały dyrektora HSE dr. Paula Reida, aby wyjaśnił, dlaczego nie można szczepić się w systemie walk-in, a i powiedział oficjalnie, że takiej możliwości już nie ma. W odpowiedzi szefa Zarządu Służby Zdrowia usłyszeli, że nikt nie został bez informacji, gdyż pracownicy centrów szczepień, wskazywali ośrodki w okolicy, gdzie zainteresowanie szczepieniami było niższe, a tam miała być możliwość szczepienia osób niezarejestrowanych. HSE podkreśla, że ze względu na duże zainteresowanie szczepieniami, aby nie mieć problemów z otrzymaniem szczepionki, należy skorzystać z ich strony internetowej i zarezerwować termin szczepienia. Wtedy wszystko powinno odbyć się sprawnie, a każda osoba, otrzyma kolejną dawkę szczepionki.

W ostatnich dniach znacznie wzrosło zainteresowanie szczepieniami, nazywanymi teraz wzmacniającymi, a to przekroczyło oczekiwania HSE, a grupa, która może otrzymać dawkę dodatkową, tłumnie stawiła się na szczepienia. HSE oczekuje, że i w przyszłym tygodniu centra szczepień będą oblegane, a pusto zrobi się w nich przed samymi świętami.

W tej sprawie wypowiedział się też premier Leo Varadkar, który stwierdził, że do końca roku, podanych zostanie pół miliona dawek przypominających, a i chwalił program szczepień, gdyż uważa, że wakcynacja prawie całej populacji, pomogła zmniejszyć ilość osób zakażonych koronawirusem w szpitalach. Wg wicepremiera, zmaksymalizuje to również odporność na odmianę Delta i Omicron.

Bogdan Feręc

Źr: Independent

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Polish Radio issues
Wielka Brytania ostr
EnglishGaeligePolskiУкраїнська
EnglishGaeligePolskiУкраїнська