Chcą porozumienia na siłę

Coraz więcej obaw mają liderzy ugrupowań, które przygotowują się do akceptacji lub odrzucenia umowy koalicyjnej i wyraz temu dał dzisiaj rano wicepremier Simon Coveney.

W dzisiejszym programie „Morning Ireland” RTÉ Radio1 Simon Coveney stwierdził, iż „nie można wykluczyć kolejnych wyborów powszechnych”, jeżeli koalicja nie powstanie. Jednocześnie wicepremier dodał, iż członkowie Fine Gael, którzy mają wątpliwości, czy umowę poprzeć, powinni zastanowić się, jak wyglądać będzie przyszłość kraju i ugrupowania. Wg Simona Coveneya, brak zgody członków ugrupowania, które reprezentuje, może być zgubna dla całej partii, co wpłynie na ewentualny wynik wyborczy, więc Fine Gael może utracić możliwość zarządzania krajem.

Minister Spraw Zagranicznych, bo i tę funkcję piastuje Simon Coveney, stwierdził, że o ile koalicji uda się powstać, będzie ona „zrównoważona, silna i radykalna”. Ta natomiast, zapewni krajowi „pewność, jakiej potrzebuje w popandemicznej rzeczywistości”.

Coveney zwrócił się też bezpośrednio do członków Fine Gael i powiedział:

– Polityka się zmieniła i jeśli Fine Gael chce określać się przeszłością i jej przeszłymi stosunkami z Fianna Fáil, to wierzę, że elektorat może się od nas oddalić. Musimy zdefiniować się na podstawie tego, czego chcemy na przyszłość.

Ta swoista groźba, która skierowana została do członków Fine Gael, pokazuje nam, jak bardzo obecnie będący przy władzy politycy tego ugrupowania, boją się jej utraty, ale jednocześnie wiedzą, że nie ma wśród członków partii poparcia dla ich idei współpracy z Fianna Fáil.

Bogdan Feręc

Źr: RTE Radio1

Polska-IE: Udostępnij...
EnglishIrishPolishRussianSpanish
EnglishIrishPolishRussianSpanish