Chcą nałożyć wyspie kaganiec ograniczeń

Europejskie Centrum Kontroli Chorób (ECDC) oświadczyło, że zgodnie z nową oceną ryzyka, zarówno Irlandia, jak i inne państwa europejskie, powinny pomyśleć o ponownym przywróceniu ograniczeń.

Raport wskazuje na niebezpieczeństwo ponownego wysokiego wzrostu zachorowań powodowanych wirusem SARS-CoV-2, chociaż na wyspie, nie ma dramatycznie wysokich wskaźników zapadalności na koronawirusa, co nawiasem mówiąc, potwierdza nasz Departament Zdrowia. Europejskie Centrum Kontroli Chorób chce jednak, by kraje Unii Europejskiej, zastanowiły się, czy nie będzie dobrym działaniem, wprowadzenie (prewencyjne), pewnych obowiązujących wcześniej ograniczeń, co z kolei pozwoli na kontrolę domniemanego wzrostu zachorowań.

ECDC zagrożenie widzi m.in. w zakresie braku dystansowania się społeczeństw, a to w znacznym stopniu wpływać może na poziom zakażeń, przynajmniej w świetle zbliżającej się pory jesiennej.

Do tej pory uważa się, a prawdę mówiąc, dowodów nadal nie ma, że jesień i zima, będą wzmagały zachorowalność na koronawirusa, co nazwane zostanie „drugą falą”. W tym zakresie zareagował irlandzki Zarząd Służby Zdrowia, czyli HSE, które jest przekonane, iż trzeba współpracować z ECDC, więc w najbliższym czasie, prześle do Krajowego Zespołu ds. Zdrowia Publicznego, ogólny plan działań w tym zakresie. W pierwszej fazie wprowadzania nowych obostrzeń ważne ma stać się samo raportowanie i na tej podstawie wydawane mają być rekomendacje i zalecenia, by w późniejszym czasie, można było narzucać ostrzejsze środki ochrony zdrowotnej.

W raporcie ECDC zaleca się także dostosowanie przepisów krajowych do koronawirusowych norm europejskich, w tym opracowanie kompleksowych strategii testowania, śledzenia i ocen transmisji koronawirusa. ECDC mówi też, że trzeba się przygotować na kolejne potencjalnie niebezpieczne wydarzenia, a teraz, można to zrobić, gdyż wiemy już, jak funkcjonuje wirus SARS-CoV-2, a i mamy wiedzę, jak można się przed nim, w pewnym stopniu, ochronić.

Tu powstaje pytanie: Jak postąpią władze krajowe i medyczne Irlandii? Wydaje się, że mają już swój model działania, a potwierdzone zostało to blokadą Kildare, Laois oraz Offaly. Wystarczy, co potwierdzone zostało spadającą ilością zakażeń, nałożyć lokalne blokady, by powstrzymać transmisję i to zatrzymać ją w krótkim czasie.

Zalecenia ECDC są więc działaniami zbyt daleko idącymi, przynajmniej w mojej ocenie, a wystarczą te, które proponuje irlandzki rząd.

Bogdan Feręc

Źr. Gł.: The Irish Times

Polska-IE: Udostępnij
Piotr Słotwiński:
Lekarze pobierają o
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian