Chaos transportowy na trasach do Wielkiej Brytanii

Kiedy państwa unijne, jedno po drugim, zaczęły wprowadzać zakazy lotów do i z Wielkiej Brytanii, również na granicach lądowych powiało grozą, bo kontrole, wstrzymują ruch towarowy.

Obecnie drogi dojazdowe do zamkniętego Eurotunelu zakorkowane są w obie strony, a tysiące kierowców czeka na dalsze decyzje. Zakorkowane są też porty promowe, w których kierowcy czekają na odprawę i wypłynięcie, ale niestety, nie należy spodziewać się, aby przejścia graniczne szybko opustoszały, gdyż Wielka Brytania, zablokowała możliwość sprawnej odprawy ciężarówek.

Władze medyczne Zjednoczonego Królestwa nakazały, aby kierowcy ciężarówek, o ile chcą wjechać na teren Wielkiej Brytanii, wykonali koronawirusowy test, podobnie jak wyjeżdżający.

Na takie postępowanie, więc swoiste zablokowanie ostatnich połączeń promowych, zareagowały dwa państwa i Francja oraz Irlandia, prowadzą obecnie intensywne rozmowy, aby ich kierowcy i towary zmierzające do tych krajów, miały priorytet odpraw, a także zostały zwolnione z wielogodzinnego oczekiwania. Władze Francji oraz Irlandii zadeklarowały, że wyślą po swoich kierowców promy, aby ci, mogli powrócić do domu na święta.

Mniej mówi się o późniejszych konsekwencjach wprowadzenia unijnej blokady Wielkiej Brytanii, a największy problem będzie miała nasza wyspa, albowiem przerwane zostały łańcuchy dostaw z UK. Pamiętać należy, że Zielona Wyspa, nie zdywersyfikowała jeszcze dostaw, a do końca liczyła, że uda się osiągnąć porozumienie i umowa handlowa UE – UK powstanie, jednak już teraz widać, iż takiej raczej nie będzie.

W wielu komentarzach prasowych, ale i we wpisach w mediach społecznościowych mówi się, że to kara nałożona przez państwa unijne na Brytyjczyków, a i ma ich skłaniać do przyspieszenia decyzji o podpisaniu dokumentu, który zezwalać będzie na współpracę z Unią Europejską. Obecnie nie ma jeszcze podstaw, aby snuć takie podejrzenia, ponieważ rozmowy brexitowe nadal się toczą, a w Wielkiej Brytanii, potwierdzono występowanie nowego, groźniejszego szczepu wirusa oraz szybki wzrost zakażeń wirusem oznaczonym symbolem SARS-CoV-2 VUI 202012/01. Również brytyjski gabinet, raczej spokojnie reaguje na wprowadzenie zakazu lotów i inne ograniczenia nałożone w kontaktach z Albionem, więc jest to kolejna wskazówka, że powstała kolejna już teoria spiskowa.

Bogdan Feręc

Źr: The Irish Times

Polska-IE: Udostępnij
Wg HSE szczepienia r
Nowy szczep wędruje
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian