Chaos na rosyjskim niebie jest bliski

Wkrótce setki samolotów, które teraz latają u rosyjskich przewoźników, może wrócić do Irlandii.

Samoloty, o których mowa, dzierżawione są od Irlandii przez rosyjskie firmy, oligarchów i przewoźników, mogą wrócić na wyspę. Ma to bezpośredni związek z zakazem lotów, jaki wprowadziła dla rosyjskich maszyn Unia Europejska i Wielka Brytania, natomiast duża ilość dzierżawionych od Irlandii samolotów, obsługiwało trasy europejskie.

Kiedy zadecydowano, że jedną z sankcji będzie właśnie zakaz lotów, maszyny zostały uziemione i nie będą mogły być wykorzystywane w europejskiej przestrzeni powietrznej. To może doprowadzić do sytuacji, że dzierżawcy, będą chcieli się ich pobyć, więc oddać, aby nie ponosić kosztów najmu. Pierwsze z maszyn mogą pojawić się w Irlandii już za kilka dni, bo firmy, które są właścicielami wydzierżawionych samolotów, zaczęły domagać się ich zwrotu. W wielu przypadkach może się też okazać, iż niemożliwe jest odzyskanie sprzętu, bo przewoźnicy, mogą odmówić natychmiastowego zwrotu, zasłaniając się umowami o najmie.

Wiele firm odda jednak dzierżawione maszyny, a co ważniejsze, również te, które wykorzystywane były na trasach wewnętrznych, gdyż ich właściciele, żądają zwrotu pełnej wynajmowanej floty. Takie działanie postawi na progu bankructwa większość rosyjskich niewielkich przewoźników, zarówno pasażerskich, jak i towarowych, a i zaburzony zostanie cały istniejący obecnie harmonogram lotów, więc Rosja, stracić może znaczną część połączeń lotniczych, także tych do państw, które nie objęły agresora sankcjami lotniczymi. Jeżeli dojdzie do zapowiadanych kroków, Rosja przez wiele lat, może doświadczać braku samolotów, więc i ruch lotniczy pozostanie w tym kraju w formie szczątkowej, a na znaczeniu zyskają tylko duże linie, które obsługują rejsy długodystansowe. Istotne jest, że lotniczy transport wewnętrzny, może się całkowicie załamać i dostarczanie towarów do najodleglejszych miejsc w Rosji, odbywać się będzie drogą lądową, a to wywoływać będzie ogromne opóźnienia.

W pierwszej fazie po odzyskaniu samolotów przez leasingodawców może być też tak, że niektóre miasta, cierpieć będą falę głodu, albowiem łańcuchy dostaw, zostaną całkowicie zerwane. Z całą pewnością można jednak powiedzieć, bo tego oczekują specjaliści ds. rynku lotniczego w Rosji, iż rolę mniejszych przewoźników, przejmą hegemoni, ale to i tak może okazać się zbyt małą ilością w stosunku do potrzeb, jakie przez lata zaspokajały niewielkie firmy lotnicze dysponujące dwoma lub trzema maszynami. Specjaliści mówią również, że takie działanie firm odnajmujących samoloty, to zabójstwo dla lotnictwa komercyjnego w Rosji, szczególnie dla krajowych lotów transportowych i pasażerskich.

Na koniec warto dodać, że Irlandia, co nie jest, większości wiadomo, uznawana jest za stolicę światowego leasingu samolotów, natomiast większość rosyjskich przewoźników, maszyny wynajmowała właśnie od Irlandii.

Bogdan Feręc

Źr: NewsTalk

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Anonymous mają podo
Russia accused of wa
EnglishGaeligePolskiУкраїнська
EnglishGaeligePolskiУкраїнська