Ceny w sklepach powinny spadać

W planie, który opublikował wczoraj rząd, znalazło się wiele rozwiązań stymulujących gospodarkę, w tym to, które mówi o obniżeniu podatku VAT.

Jak wiemy, już wcześniej postulowano, a robiły to m.in. stowarzyszenia sprzedawców detalicznych i hurtowych, aby stawka podatku od towarów i usług VAT, została obniżona. Jak się okazało, Ministerstwo Finansów przystało na tę propozycję, gdyż uznało, że takie posunięcie, może ożywić handel wewnętrzny. Minister finansów Paschal Donohoe powiedział, iż górna, maksymalna stawka podatku VAT, obniżona zostaje z 23 do 21 procent, co znalazło się w planie pomocy gospodarczej rządu.

Wg ministra Donohoe, sprzedawcy hurtowi i detaliczni, ale i wszyscy inni, więc nawet firmy, które sprzedają wyprodukowane przez siebie wyroby, doczekali się realizacji postulatu, który był jednym z głównych w rozmowach z przedstawicielami biznesu na wyspie.

Minister Paschal Donohoe powiedział jednak, że skoro rząd przyznał ulgę sprzedawcom, to należy się spodziewać, że ta, doczeka się realizacji, więc obserwowana będzie również przez klientów. Donohoe zwrócił się z prośbą do sprzedawców, by obniżkę VAT, przełożyli na ceny.

Paschal Donohoe:

– Proszę sprzedawców detalicznych o przerzucenie tej obniżki podatków na klientów i obniżenie cen.

Jak uważa Departament Finansów, niższe stawki VAT, mogą być dobre dla wszystkich, więc również dla klientów, którzy o ile sprzedawcy pomyślą o nich, podczas zakupów ujrzą niższe ceny.

Czy jednak zechcą to zrobić? A może zyski z obniżonego VAT-u zostawią w swoich kieszeniach… O tym przekonamy się niebawem.

Bogdan Feręc

Źr: Dept. of Finance

Polska-IE: Udostępnij...
Caspian Hope – Wri
Szkoły dostaną dod
EnglishIrishPolishRussianSpanish
EnglishIrishPolishRussianSpanish